Paraolimpiada: Śliwińska z rekordem olimpijskim! Kotkowski i Kałuża tuż za podium

Dawid Foltyniewicz
Renata Śliwińska.
Renata Śliwińska. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Środowe zmagania podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio rozpoczęły się obiecująco dla Biało-Czerwonych. Renata Śliwińska pobiła rekord paraolimpijski w rzucie dyskiem w klasie F40, a Michał Kotkowski – podobnie jak Renata Kałuża w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego – otarł się o podium w biegu na 400 metrów w klasie T37. Natalia Partyka i Karolina Sęk zameldowały się natomiast w strefie medalowej paratenisa stołowego w turnieju drużynowym kobiet w klasie 9-10.

Renacie Śliwińskiej należy przyznać, że na dobrą sprawę zrobiła wszystko co w jej mocy, aby sięgnąć po paraolimpijski medal. W środę popisała się rzutem dyskiem na odległość 24,7 metra, ustanawiając tym samym nowy rekord igrzysk paraolimpijskich w klasie F40. 24-letnia lekkoatletka była o włos od pokonania własnego rekordu świata, do którego zabrakło jej siedmiu centymetrów.

Nawet tak doskonała próba nie dała jednak Śliwińskiej medalu. W rzucie dyskiem rywalizują zawodniczki z dwóch klas – F40 oraz F41. W tej drugiej wynik nie z tej ziemi uzyskała pochodząca z Tunezji Raoua Tlili – 37,91 metra! Nasza reprezentantka ostatecznie uplasowała się na ósmej pozycji. Podczas igrzysk w Tokio czeka ją jeszcze jeden start – w pchnięciu kulą, walcząc o krążek wyłącznie z przeciwniczkami z klasy F40.

Rekordowe osiągnięcie zaliczył także Michał Kotkowski. 22-latek pobił swoją życiówkę w biegu na 400 metrów w klasie T37 i z wynikiem 50,6 sekundy otarł się o podium, do którego zabrakło mu zaledwie 0,17 sekundy.

W kolarskim wyścigu ze startu wspólnego w klasie H3 Renata Kałuża pokonała dystans w czasie 57:47, tracąc do triumfatorki 1:32. 40-latka przez pewien czas przewodziła grupie pościgowej, ale ostatecznie zajęła piąte miejsce.

Sporo emocji dostarczyły nam Natalia Partyka i Karolina Sęk w turnieju drużynom kobiet w klasie 9-10 paratenisa stołowego. Polska para w ćwierćfinale pokonała 3:0 (11-4, 11-6, 11-3) japoński duet Nozomi Takeuchi i Yuri Tomono. W środę o godz. 12.30 Biało-Czerwone zmierzą się z Brazylijkami.

Emilia Babska swój udział w eliminacjach strzelania z karabinku pneumatycznego leżąc (w klasie SH1) zakończyła na 35. miejscu i nie zdołała zakwalifikować się do finału.

Podczas porannej sesji zawodów pływackich zobaczyliśmy w akcji trzech reprezentantów Polski. Alan Ogorzałek w klasie S10 zajął trzecie miejsce (ogólnie piąte) w eliminacjach rywalizacji na 400 metrów stylem dowolnym. 11. w eliminacjach wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym w klasie SB11 był z kolei Przemysław Drąg. 12. miejsce zajął Igor Hrehowicz w walce na 200 metrów stylem zmiennym (klasa SM9).