Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paracetamol może zabić. Zatrucie powoduje niewydolność wątroby.

(iar)
Polacy często nie zwracają uwagi na skład preparatów przeciwbólowych, które zażywają
Polacy często nie zwracają uwagi na skład preparatów przeciwbólowych, które zażywają Fot. sxc.hu
Objawy zatrucia paracetamolem występują - podobnie jak w przypadku zatrucia grzybami - po dobie lub dwóch, a ciężkie objawy nawet po trzech dobach.

Profesor Joanna Pawłowska z Centrum Zdrowia Dziecka przestrzega przed bezrefleksyjnym przyjmowaniem leków, zwłaszcza przeciwbólowych. Skutki przedawkowania takich środków, jak popularny przeciwbólowy lek paracetamol, mogą być bardzo poważne.

Zastępca kierownika Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka zaznacza, że Polacy często nie zwracają uwagi na skład preparatów przeciwbólowych, które zażywają i zdarza się, że przyjmują jeden lek w kilku postaciach - co jest groźne dla zdrowia.

Paracetamol a niewydolność wątroby

W przypadku paracetamolu może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby. Profesor Pawłowska tłumaczy, że przedawkowanie paracetamolu jest o tyle niebezpieczne, że lek ten prędko się wchłania.

Dodatkowo objawy zatrucia występują - podobnie jak w przypadku zatrucia grzybami - po dobie lub dwóch, a ciężkie objawy nawet po trzech dobach, kiedy detoksykacja jest utrudniona. Działanie toksyczne kumuluje się w przypadku spożywania alkoholu. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii od przedawkowania paracetamolu umiera rocznie kilkaset osób.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny