MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek na wózku inwalidzkim podczas "pielgrzymki pokutnej" w Kanadzie

Małgorzata Puzyr
PAP
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Papież przebywa na, jak sam określił, "pielgrzymce pokutnej" w Kanadzie, gdzie spotka się z przedstawicielami rdzennej ludności. Franciszek wygłosi dziś pierwsze skierowane do nich przemówienie podczas tej podróży. Od razu po przylocie do Edmonton, duchowny skorzystał z wózka inwalidzkiego w drodze z samolotu do hangaru, w którym odbyła się ceremonia powitania.

Intensywny program wizyty w Kandzie został dostosowany do sił 85-letniego Franciszka, który od kilku miesięcy ma poważne problemy z kolanem, uniemożliwiające mu normalne poruszanie. Już od razu po przylocie do Edmonton skorzystał z wózka inwalidzkiego w drodze z samolotu do hangaru, w którym odbyła się ceremonia powitania.

W jej trakcie papież został powitany przez delegację wspólnot rdzennych mieszkańców w tradycyjnych strojach. Żonę jednego z przywódców tej społeczności pocałował w rękę, co było pierwszym sugestywnym gestem wizyty, którą papież nazwał "pielgrzymką pokutną".

Rano czasu miejscowego, czyli przed godziną 17 czasu polskiego, papież pojedzie z Edmonton, gdzie przywita grupa starszych Metysów i Inuitów. Następnie uda się on na prywatną modlitwę na pobliski cmentarz.

"Wydarzenie absolutnie historyczne"

O pielgrzymce Franciszka na antenie Polsat News mówił ks. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W jego opinii mamy do czynienia z "wydarzeniem absolutnie historycznym".

- Nie znam w dziejach Kościoła takiego wydarzenia, żeby papież organizował pielgrzymkę pokutną, dodatkowo poruszając się na wózku inwalidzkim - ocenił.

Kolejne punkty wizyty papieża

Kolejnym punktem wizyty na terenach rdzennej ludności będzie spotkanie z przywódcami jej wspólnot z całej Kanady. To do nich Franciszek wygłosi pierwsze przemówienie podczas tej pielgrzymki.

Po powrocie do Edmonton po południu czasu lokalnego (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) odwiedzi katolicki kościół Świętego Serca w dzielnicy McCauley.

Świątynia zbudowana dla rdzennej ludności w 1913 roku jest jedną z najstarszych w mieście. To pierwsza w Kanadzie parafia Metysów i Inuitów. Wiara katolicka jest tam wyznawana w kontekście ich kultury. Z czasem kościół stał się miejscem kultu dla wielu imigrantów i uchodźców z całego świata.

Papież spotka się z tamtejszą wspólnotą parafialną i wygłosi przemówienie.

Pobłogosławi też figurę świętej Katarzyny Tekakwitha (1656-1680). To pierwsza Indianka kanadyjska, która została świętą Kościoła katolickiego. Beatyfikował ją w 1980 roku Jan Paweł II, a kanonizował 10 lat temu Benedykt XVI.

td

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny