Jeszcze tylko do końca listopada będziemy mogli posługiwać się papierowym blankietem L4. W grudniu lekarze będą już wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Co to dla nas oznacza?

- Zwolenników elektronicznych zwolnień wśród medyków jest coraz więcej – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - W ciągu roku liczba wystawionych zwolnień on-line zwiększyła się w naszym województwie o prawie 55 proc.

Prawie 160 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich wystawili od 1 stycznia 2016 r. podlascy lekarze. Tylko we wrześniu wystawiono ich ponad 23 tys.

- Internetowe dokumenty o czasowej niezdolności do pracy stanowią już prawie 60 proc.

wszystkich zaświadczeń lekarskich w naszym województwie – dodaje Katarzyna Krupicka. - Medycy coraz częściej potwierdzają, że to wygodna forma, a przyrost między wrześniem a sierpniem to prawie 8 proc.

Szybko i wygodnie
Jeżeli lekarz wystawi choremu e-ZLA, a pracodawca ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to szef natychmiast otrzyma informację o tym zwolnieniu. Nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zaświadczenie w ciągu 7 dni od dnia, w którym je otrzymał. Dzięki temu właściwie rozliczy składki i świadczenia oraz uniknie korekt dokumentów rozliczeniowych. Pracownik nie musi przynosić zwolnienia w wersji papierowej, a co ważne, nie otrzyma go w takiej formie do lekarza, chyba że wystąpi z taką prośbą. Elektroniczne zwolnienie, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane.

Stały dostęp
Na profilu na PUE ZUS szef firmy widzi elektroniczne zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Może je wyeksportować i zapisać w komputerze lub na nośniku zewnętrznym. Wyeksportowany plik będzie zawierał wszystkie dane ze zwolnienia oraz dane o elektronicznym podpisie lekarza.

Powiadomienia e-mailem lub SMS-em
O tym, że pracownik otrzymał zwolnienie, pracodawca może dowiedzieć się również z e-maila lub SMS-a. Wystarczy, że na PUE ZUS zaznaczy, że chce otrzymywać odpowiednie powiadomienia.
E-ZLA umożliwia szybszą kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego pracownika oraz kontrolę zasadności wystawienia zwolnienia. Wniosek o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS. System automatycznie uzupełni go danymi płatnika oraz danymi z e-zwolnienia.