Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papierowe wycinanki Niny Michajłowej

Janusz Bakunowicz [email protected] tel. 85 730 34 90
Nina Michajłowa do Studziwód przywiozła kilkanaście swoich prac. To unikatowe dzieła, na tworzenie których artystka poświęca niemało czasu. Do tego potrzebny jest arkusz odpowiedniego papieru, dobre nożyce, koncepcja i niemała doza cierpliwości.
Nina Michajłowa do Studziwód przywiozła kilkanaście swoich prac. To unikatowe dzieła, na tworzenie których artystka poświęca niemało czasu. Do tego potrzebny jest arkusz odpowiedniego papieru, dobre nożyce, koncepcja i niemała doza cierpliwości. Janusz Bakunowicz
Kilkanaście papierowych wycinanek autorstwa Niny Michajłowej z Brześcia od minionego czwartku można oglądać w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Obok prac artystki można oglądać prace dzieci, które brały udział w warsztatach.

Talent i zegarmistrzowska dokładność to za mało, by tworzyć takie wycinanki, jakie tworzy artystka z Białorusi. Do tego potrzebna jest jeszcze nie lada cierpliwość i wyobraźnia.

Artystycznych wycinanek nie tworzy się z dnia na dzień. To dzieła, które niekiedy powstają nawet miesiącami. Prace Niny Michajłowej to swego rodzaju artystyczne transformacje bogatych białoruskich tradycji wycinankarskich. Jeszcze do niedawna w wielu domach można było zobaczyć papierowe wycinanki w oknach, na ścianach czy naokoło ikon. Wycinanka była głównych elementem gwiazd kolędniczych.

- Wycinanka białoruska od polskiej różni się przede wszystkim tym, ze jest wykonywana z jednego kawałka papieru - tłumaczy artystka. - Oprócz tego jest jednokolorowa, czasami dwu. A polskie wycinanki są wielokolorowe. Pracując nad dziełem często na początku zakładamy, jaki ma być afekt końcowy, ale w trakcie pracy zmienia się koncepcja. Końcowa kompozycja może więc znacznie różnić się od pierwotnych założeń.

Nina Michajłowa, nauczyciel i mistrz wycinanki od 2008 roku jest członkiem Białoruskiego Związku Twórców Ludowych. Brała udział w wielu wystawach i jest laureatem wielu konkursów twórczości ludowej. Prace mistrzyni znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Wyrobów Papierowych w Niemczech oraz w Obwodowym Muzeum Krajoznawczym w Brześciu.

Wycinanki Niny Michajłowej można oglądać do 7 sierpnia. Obok nich są prace dzieci, które brały udział w warsztatach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny