STUDNIÓWKA
  2019

  Szalona zabawa na studniówkach!

  Rozwiń
  STUDNIÓWKA
  Zwiń
  Paolo Sorrentino - Oni. Kasia Smutniak w filmie inspirowanym...

  Paolo Sorrentino - Oni. Kasia Smutniak w filmie inspirowanym postacią Silvio Berlusconiego (zdjęcia)

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Kadr z filmu Paulo Sorrentino "Oni"
  1/6
  przejdź do galerii

  Kadr z filmu Paulo Sorrentino "Oni" ©GIANNI FIORITO

  Paolo Sorrentino w filmie "Oni" nie tylko bawi się formą, ale też w satyrycznej formie ukazuje pustkę współczesnego świata polityki. Silvio Berlusconi nie jest tu jednoznacznie negatywną postacią. Winni są wszyscy, nie tylko mityczni "oni".
  Paolo Sorrentino filmami "Wielkie piękno" i "Młodość" zapisał się w pamięci wytrawnych kinomanów. Tym razem w zaledwie 151-minutowym filmie flirtuje ze światem współczesnej polityki, z współczesnymi społeczeństwami. I jeśli widzi jakąkolwiek nadzieję - to jest nią modlitwa.

  Film rozpoczyna absolutnie zaskakująca scena. Bez ludzi, tylko rozgrzana słońcem śnieżnobiała owieczka wchodzi do designerskiej opustoszałej willi, w której działa automatyczna klimatyzacja.
  Sprzężone z fotokomórką ruchome odrzwia otwarte przez nieroztropną owieczkę doprowadzą do, zdaje się szoku termicznego, i zwierzę padnie. Dopiero po 150 minutach widz przekona się, jak głęboki sens miał ten wstęp.

  Bo później Paolo Sorrentino serwuje nam opowieść o podrzędnym alfonsie, który chciałby dostać się do europarlamentu, najlepiej za pośrednictwem pleców, a może i innej części ciała wpływowego polityka, chwilowo w odstawce. A skoro słyszał, że ów polityk gustuje w imprezowaniu z młodymi kobietami, zbiera odpowiednią ekipę, nie szczędząc jej dobrego jadła, napitków i kokainy. Można powiedzieć, że wręcz ćwiczy z wyjątkowej urody i swobody obyczajowej pannami imprezę, która ma przyciągnąć wzrok samego Silvio Berlusconiego. Pomaga mu w tym nasza Kasia Smutniak, tu w roli Kry - stałej faworyty magnata medialnego. Zatem pięknych i nagich ciał operator Luca Bigazzi nam nie szczędzi. Choć i tak najlepiej wypadają ujęcia "after". Tu Sorrention przypomina swoim widzom, że bez jednego słowa potrafi urzekać obrazami, wywoływać smutek, melancholię, porażać.

  Kiedy trzeba pisać dialogi - nie szczędzi przekleństw, lekko stonowanych w polskim tłumaczeniu. Rajfurzy i chętne panny nie posługują się językiem Dantego, to pewne. Za to o fenomenie Berlusconiego jako polityka zaświadcza absolutnie wspaniały dialog pomiędzy nim a piłkarzem, którego chce skaptować do swojego AC Milan. Zgadza się z przedmówcą, co chwila zaprzeczając sam sobie. Aby tylko dojść do celu. Mistrzowska gra Toniego Servillo jako Berlusconiego potwierdza się w fantastycznej scenie, prawdopodobnie retrospekcji, kiedy Berlusconi przez telefon przypadkowo wybranej kobiecie sprzedaje mieszkanie w apartamentowcu. Skutecznie, bo... nie można go obrazić. To ważna wskazówka dla wszystkich polityków - obrażanie się do niczego nie prowadzi. Servillo ze swoją genialną twarzą gra rolę i podnieconego samca, który za wszelką cenę chce uwieść 20-latkę, i skruszonego małżonka, i zimnego gracza, który przekupstwem chce dojść do godności premiera. I dochodzi.

  "Oni" to przy tym wszystkim bardzo zabawny film. Może nie wszystkie sceny mają sens, może o jakieś 20,30 minut za długi, ale hipnotyzujący, ze świetną obsadą i końcową sceną, która każe myśleć, że popadający w celebrycki obłęd świat może zbawić jedynie szczera modlitwa, nie obietnice polityków. Nawet jeśli zafundują komuś sztuczną szczękę, to przecież i tak nie za swoje pieniądze.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze