Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie Solejukową z „Rancza”? Była z życia wzięta

Materiał Informacyjny
Ograniczenia wynikające z niepełno¬sprawności. Bezbronność wobec przemocy w rodzinie czy niepewność jutra po opuszczeniu poprawczaka czy więzienia. To tylko przykłady sytuacji, które wiele osób, szczególnie w małych miejscowościach, mogą trwale wyrzucić na pobocze życia i pozostawić tam w przekonaniu, że tej paskudnej sytuacji nie da się zmienić. Tak rodzi się wykluczenie społeczne, którego likwidacji mogą nie podołać standardowe działania instytucji pomo¬cowych.

Dlatego właśnie w województwie podlaskim, w regionalnym programie, są też pieniądze przeznaczone na włączenie społeczne, czyli pomoc osobom, które często już same na sobie „postawiły krzyżyk” w przekonaniu, że ich złej sytuacji nie da się zmienić. A czasem najważniejsza jest ta zmiana wewnętrzna – żartobliwie rzecz biorąc, Solejukowej, bohaterce „Rancza”, w przemianie wewnętrznej i zmianie statusu materialnego pomogła przede wszystkim rozmowa z Lucy i wspólne działanie z grupą pełnych energii kobiet z tej samej wsi. I nie są to sytuacje wyssane z palca na potrzeby filmu.

Ogłaszany w październiku konkurs na realizację projektów, które mają pomóc osobom wykluczonym poprzez działania aktywizujące i integrujące je ze społeczeństwem, ma w puli 20 mln zł. Pieniądze te mogą trafić np. do powiatowych, gminnych, miejskich ośrodków pomocy społecznej czy do placówek opiekuńczo-wychowawczych (domów dziec¬ka, instytucji specjalistyczno-terapeutycznych) i zakładów poprawczych.

Znając potrzeby środowisk, w których działają, mogą one między innymi organizować centra i kluby integracji społecznej i tam pomagać.

Komu? Komu trzeba pomóc w danej społeczności: ludziom, którym podwinęła się noga, wychodzą spod kurateli poprawczaków czy kuratorów albo borykają się z uzależnieniami, ofiarom przemocy w rodzinie, które straciły w życiu oparcie i poczucie własnej wartości, osobom niepełnosprawnym, którym inwalidztwo odcięło drogę do samorealizacji, bezdomnym, długo¬trwale bezrobotnym.

Maksymalnie dofinansowanie projektów może wynieść nawet 95 proc. ich kosztów. Jak wysokie będzie w praktyce, zależy od rodzaju przedsięwzięcia.

Komentarz eksperta
ANNA ŁUKASZEWSKA, KIEROWNIK REFERATU WDRAŻANIA WŁĄCZENIE SPOŁECZNE W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO:

Przyczyny wykluczenia są bardzo zróżnicowane. Dlatego punktem wyjścia do wsparcia w projekcie powinna być pogłębiona diagnoza sytuacji każdej osoby, uwzględniająca jej predyspozycje, możliwości i potrzeby. Kolejnym etapem powinno być zaplanowanie działań najbardziej odpowiednich dla konkretnej osoby, które wpłyną na rzeczywistą poprawę jej sytuacji społeczno-zawodowej. Kluczem do skuteczności finansowanych z Funduszy Europejskich działań jest więc znajomość środowiska i odpowiednia z nim komunikacja. I tylko takie projekty mogą zyskać akceptację w konkursie.

Osoby, którym chcemy pomóc, zazwyczaj nie są zbyt chętne do udziału w projektach. To jest największy problem wykluczenia społecznego. Dlatego trzeba do nich dotrzeć i pomóc im w znalezieniu właściwej drogi. Elementy takich projektów mogą być bardzo różne. Wiele osób potrzebuje w pierwszej kolejności wzmocnienia wiary w siebie i motywacji do zmiany, co umożliwiają m.in. zajęcia z psychologiem czy warsztaty rozwoju osobistego.

Bezrobotni, którzy stoją przed koniecznością wyboru lub zmiany zawodu, mogą liczyć na wsparcie doradcy zawodowego, udział w warsztatach przygotowujących do roz¬mowy o pracę, sfinansowanie kursu zawodowego czy stażu. Uzależnieni mogą skorzystać np. ze specjalistycznego poradnictwa lub terapii.

Liczymy na to, że ten konkurs przyczyni się do poprawy jakości życia wielu mieszkańców naszego województwa.

Więcej o Regionalnym Programie Województwa Podlaskiego:
**

www.rpo.wrotapodlasia.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**


Główny Punkt Informacyjny: Białystok – tel.: 85 66 54 302,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny