Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmy w doniczkach

Agnieszka Zalewska [email protected]
Niegdyś palmy w doniczkach były elementem wystroju mieszczańskich kamienic i ogrodów zimowych. Dziś także – choć czasem mogą wydawać się staromodne – zdobią wiele mieszkań.
Niegdyś palmy w doniczkach były elementem wystroju mieszczańskich kamienic i ogrodów zimowych. Dziś także – choć czasem mogą wydawać się staromodne – zdobią wiele mieszkań.
Ich właściciele potwierdzą, że jak i jedna, tak i druga nie lubią ostrych promieni słońca. Pozostałe gatunki wolą światło rozproszone. Wyjątkiem jest karłatka, która toleruje słońce i cień.

- Latem palmy mogą stać w mieszkaniach, ale lepiej się czują na świeżym powietrzu, na tarasach i w ogrodach - mówi Anna Muszyńska, sprzedawca w kwiaciarni. - Jedynie kencja powinna raczej zostać w domu. Oczywiście zimę rośliny powinny spędzać w pomieszczeniach, w których zbytnio nie spada temperatura. 15 stopni jest optymalne dla kencji i palmy koralowej. Pozostałym gatunkom wystarczy około 10 stopni.

Palmy lubią wąskie, głębokie naczynia. Młode egzemplarze przesadzamy co roku, pod koniec lutego albo w marcu, natomiast starsze co trzy-cztery lata, gdy ich korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

- Podczas przesadzania należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. By je uwolnić, lepiej delikatnie rozbić doniczkę - radzi kwiaciarka.

W sklepach ogrodniczych możemy kupić specjalną ziemię do palm. Rośliny te nieco się jednak różnią pod względem upodobań.

Na przykład palma daktylowa lubi cięższe podłoże, składające się z ziemi darniowej, gliniastej, torfu i piasku. Natomiast kencja i palma kokosowa wolą mieszankę ziemi liściowej, darniowej, torfu i piasku. Ważne, by podłoże miało kwaśny odczyn.

Od marca do października powinniśmy zasilać palmy co dwa tygodnie nawozami wieloskładnikowymi do roślin o ozdobnych liściach.

- Woda do podlewania palm nie powinna zawierać chloru ani soli wapnia, dlatego świetnie nadaje się przegotowana woda wodociągowa - mówi Anna Muszyńska. - Latem powinniśmy rośliny podlewać obficie. Zwłaszcza miniaturowa palma kokosowa oraz areka lubią w tym czasie mokre podłoże. Jednak zimą ograniczamy ilość wody, jednak ziemia musi być cały czas lekko wilgotna. W tym okresie bardzo groźne dla większości palm jest zarówno zalanie, jak i przesuszenie korzeni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny