Tryllingowie byli jedną z tych rodzin, które budowały fabrykancką potęgę Białegostoku na przełomie XIX i XX wieku. Nic dziwnego, że chcieli zaistnieć w przestrzeni Białegostoku, budując swój okazały pałac. Pod koniec XIX wieku pałac zaczęli budować Chaim Abraham i Helena Tryllingowie. Po śmierci męża w 1899 roku budowę kontynuowała już tylko Helena.
Warszawska 7. Pałac z długą historią
Historyk Andrzej Lechowski w swej książce „Ulica Warszawska” podaje, że Helena zarządzała kantorem bankierskim w budynku, w którym dziś przy Warszawskiej mieści się poczta. Była też przewodniczącą w radzie żydowskiej szkoły rzemieślniczej dla dziewcząt.
- W pałacyku wynajmowane były mieszkania. Mieszkali tu Fajwel Nowik, współwłaściciel fabryki kapeluszy i radny miejski oraz Zelman Rappaport, rabin wielkiej synagogi. W 1922 roku w budynku miało swoja siedzibę Towarzystwo Fabrykantów i Przemysłowców Obwodu Białostockiego. Zrzeszało ono 112 przedsiębiorstw i posiadało własne składy fabryczne. Przyjmowało i realizowało zamówienia na sukno i koce dla wojska oraz dla cywilnych odbiorców z kraju i zagranicy – podaje Lechowski.
Ze strony Tryllingów za biznes odpowiadał Anatol, syn Heleny. W 1926 roku został upoważniony do sprzedaży pałacu. W latach 30. XX wieku mieściła się tu siedziba Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, swój kantor miał też Oswald Trylling. Po wojnie mieścił się tu m.in. dom turysty.
Warszawska 7. Nowe życie w starym pałacu
Nowy etap w historii pałacu właśnie jest zapisywany. W 2019 roku pałac kupiły osoby prywatne. Zaczęły remont konserwatorski dawnej rezydencji fabrykanckiej, również przy wsparciu z budżetu miasta.
Efekty prac już są widoczne. Front znów zachwyca bogactwem zdobień – gzymsami, sztukaterią, obramieniami okien a także rzeźbami. Jedna z nich ustawiona jest w szczycie – to kartusz z monogramem właścicielki „E.T.” - czyli (H)Elena Trylling. Cztery kolejne stoją w niszach na poziomie pierwszego piętra. Lechowski podaje, że przedstawiają alegorie nauki, handlu, rolnictwa i rybołówstwa. Karta zabytku z kolei mówi o alegoriach pór roku.
Już w 1979 roku pałac został uznany za zabytek. Znajduje się na „Szlaku białostockich fabrykantów”.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?