Pałac Lubomirskich sprzedany. Wreszcie udana licytacja komornicza (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
11.09.2020 Pałac Lubomirskich popada w ruinę Wojciech Wojtkielewicz
Pałac Lubomirskich przez lata należał do Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, położonej przy ul. Dojlidy Fabryczne 26. Przez ostatnie siedem lat budynek był własnością spółki PQE, która prowadziła WSAP. Pierwsza licytacja okazała się udana. Pałac został zlicytowany za ponad 6,5 mln zł.

Pałac Lubomirskich był wystawiany na sprzedaż już w 2016 roku. Uczelnia chciała za niego wówczas 6,9 mln zł. Bez powodzenia. A że Wyższa Szkołą Administracji Publicznej od kilku lat przeżywała trudne chwile, podobnie rzecz się miała z prowadzącą uczelnię spółką PQE. Kiedy spółka wpadła w długi syndyk zdecydowała o likwidacji uczelni i sprzedaży majątku.

Cenę wywoławczą ustalono na 4 207 500,00 zł. Pierwsza licytacja miała miejsce 26 listopada 2020 o godz. 10 w budynku Sądu Rejonowego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 103, pokój IV.

Jak podało Radio Białystok powołując się na syndyk Adaminę Partycką-Skrzypek, Pałac Lubomirskich został wylicytowany za prawie 6,5 mln złotych. To prawie o dwa miliony więcej niż cena wywołania, ale mniej niż chciała za niego uczelnia w roku 2016.

Kiedy spółka wpadła w długi syndyk zdecydowała o likwidacji uczelni i sprzedaży majątku. Uczelnia kupiła Pałac Lubomirskich w 1998 roku za niewiele ponad 155 tys. zł, bo miasto udzieliło 80 proc. bonifikaty. WSAP przejęła też w wieczyste użytkowanie działkę, na której stoi pałac.

Pałac Lubomirskich - licytacja. Co wylicytował zwycięzca?

W publicznym obwieszczeniu komornika w opisie nieruchomości można było przeczytać:

"To nieruchomość gruntowa zabudowana pałacem o pow. użytkowej 1763,90 m2, położona w Białymstoku przy ul. Dojlidy Fabryczne 26, na działce o pow. 1,1302 ha. Działka położona jest na terenie zieleni urządzonej i terenie wód powierzchniowych śródlądowych, obszar wpisany jest do rejestru zabytków objęty ochroną konserwatorską [...]

Na przedmiotowej nieruchomości znajduje się pałac. Pałac zlokalizowany jest w południowo - wschodniej części miasta, w otoczeniu Parku Lubomirskich, w sąsiedztwie Zespołu Szkół Rolniczych i wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku (oddany do użytku w 2004 roku gmach Collegium Novum WSAP, jeden z nowocześniejszych obiektów dydaktycznych w Białymstoku).

W centralnej części działki znajduje się Pałac Lubomirskich. Teren działki jest zagospodarowany, wokół budynku są nasadzenia z roślin ozdobnych, drzew i krzewów. Urządzone są dojścia, dojazd do budynku oraz parking z kostki betonowej zlokalizowany na zapleczu budynku. Działka uzbrojona jest w sieci: kanalizacyjną, wodociągową, gazową, elektryczną i telekomunikacyjną.

TU CZYTAJ Park Dojlidzki - Park Lubomirskich... Poznaj jego historię

Od południa, wschodu i północy nieruchomość sąsiaduje z działką, na której znajduje się Park Lubomirskich - w rozwidleniu ulicy ks. Stanisława Suchowolca i Myśliwskiej, zwany też Parkiem Dojlidy. To park w stylu krajobrazowym, ciekawy min. ze względu na występujący tam starodrzew. Na obszarze parku znajdują się jeden duży i dwa mniejsze stawy, które komponują w otoczeniu wysokiego drzewostanu na ich obrzeżach. Wiosną park jest miejscem dekorowanym przez kwitnące przylaszczki i zawilce. [...] Na przełomie 2009 i 2010 roku gruntownie zmodernizowano park.

Pałac Lubomirskich w Białymstoku na sprzedaż
Pałac Lubomirskich jest budynkiem piętrowym z poddaszem użytkowym, całkowicie podpiwniczonym. Rozebrano jedynie (w czasie II wojny światowej) część zachodnią, parterową pałacu, w miejsce której dobudowano bunkier. Również taras przylegający pierwotnie do elewacji wschodniej uległ całkowitemu zniszczeniu.Trzytraktowy układ wnętrz zawiera po stronie zewnętrznej pomieszczenia większe o charakterze reprezentacyjnym, od strony portyku natomiast pomieszczenia mniejsze, pomocnicze i klatkę schodową.

Powierzchnia użytkowa pałacu to 1763,90 m2, powierzchnia zabudowy - 803,40 m2, a kubatura 9 162,00 m3. Powierzchnię użytkową budynku pałacu przyjęto na podstawie projektu budowlanego architektonicznego remontu i adaptacji zabytkowego budynku na siedzibę szkoły wyższej. Konstrukcja budynku składa się ze ścian fundamentowych - murowane z cegły ceramicznej pełnej i betonowe na podbudowie kamiennej. [...]

Zespół pałacowy Lubomirskich (Rüdygierów), ul. Dojlidy Fabryczne 26 wpisany jest do rejestru zabytków.

Suma oszacowania wynosi 5 610 000,00 zł, zaś cena wywołania to 3/4 sumy oszacowania i wynosi 4 207 500,00 zł.

Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania - 561 000,00 zł.

W ciągu dwóch tygodni przed licytacją można oglądać nieruchomość; w dni powszednie od godz. 09.00 do godz. 14.00 oraz przeglądać akta postępowania egzekucyjnego w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, ul. Mickiewicza 103."


Pałac Lubomirskich w Białymstoku

Został postawiony przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. Później mieszkała w nim rodzina Rudigerów, a następnie Lubomirskich. W czasie II wojny światowej był siedzibą gauleitera Prus Ericha Kocha. Spalony w roku 1944, został odbudowany w latach 1956-57. Do dziś to jeden z najładniejszych zabytków w
Białymstoku.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łatwo go rozpoznać
27 listopada, 10:20, win:

Kupić za 155 tyś a sprzedać za 6,5 miliona. Taki interes w Polsce to można zrobić tylko z urzędnikami.

Takie interesy to potrafiła tylko robić z tym co nosił -nosi w czasie pochodów kościelnych wielki krzyż na plecach / udając świetoj.../ pani ...prof.

Szkoda ,że nie miał pod ręką więcej takich nieruchomości ,zgarnął by majątek

dla miasta .

q
qqq

Bez gróźb i pomówień i obrażania. Może by te dwa prezydent usiedli i wyjaśnili

mieszkańcom jak się robi takie interesy i gdzie podziało się 6 baniek. Bo to wygląda na układ pisiorsko peowski. Te dwie partie zawsze zgadzały się co do jednego, robienia polaków w .uja.

G
Gość

Miasto Białystok od lat robi dobre interesy z nieruchomościami i gruntami.Jak to kiedyś największy developer miał bilbord z treścią -Mamy najlepsze układy- mieszkań

G
Gość

Co za cena! Czyli jaka? 6,5 mln za

"To nieruchomość gruntowa zabudowana pałacem o pow. użytkowej 1763,90 m2, położona w Białymstoku przy ul. Dojlidy Fabryczne 26, na działce o pow. 1,1302 ha."

6,5 mln za 1764 m2, to 3 684 zł za m2 gdyby kupiono sam pałac bez ziemi. Cena jak za mieszkanie komunalne z wielkiej płyty.

6,5 mln za 11 302 m2 działki to 575 zł za m2 gdyby sprzedawano samą działkę z pięknym parkiem i innymi takimi. Cena jak za działkę budowlaną.

Faktycznie, co za cena! Tylko co robi sto tysięcy służb uzbrojonych po zęby? Wiadomo co, pilnują stołków i aby do emerytury.

b
bodzio

Tur go chyba sprzedał dla WSAPu a teraz ten zabytek pójdzie w prywatne ręce . Dla mnie to wszystko to S[wulgaryzm]SYŃSTWO I KRYMINAŁ . Uważam że sprawa powinna trafić do PROKURATORA I WINNY STRATY ZABYTKU na DŁUŻSZY pobyt na ulicę Kopernika do ZABYTKOWEGO WIĘZIENIA. Jak można coś przekazać po KAPITALNYM REMONCIE ZA GROSZE , a potem TO zostaje sprzedane za 6 mln. Uważam że przed licytacją MIASTO POWINNO ODZYSKAĆ obiekt. A teraz będzie jak za okupacji niemieckiej wtedy pałac był własnością władcy Prus Wschodnich , a właściwie Ericha Kocha . Teraz znowu będzie prywatny . ZŁODZIEJSTWO .

P
Pablo

A to nie powinny się tym zająć jakieś służby czy coś, teraz chyba komornik powinien zwrócić miastu 80% kwoty czyli 5,2 mln ale pewnie ktoś ważniejszy za tym stoi i jest "nie do ruszenia" jak to mówią. U nas jednak nigdy nie będzie normalnie.....

w
win

Kupić za 155 tyś a sprzedać za 6,5 miliona. Taki interes w Polsce to można zrobić tylko z urzędnikami.

G
Gość

Twoja"stara".. hehe

G
Gość

Co za "Rokefeler" go kupił ?

Dodaj ogłoszenie