Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Branickich. Remont ogrodzenia

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Z tej strony ogrodzenie Pałacu Branickich nie wygląda najlepiej. Miasto chce je odnowić.
Z tej strony ogrodzenie Pałacu Branickich nie wygląda najlepiej. Miasto chce je odnowić. Andrzej Zgiet
Miasto planuje odnowić ogrodzenie od strony akademików Uniwersytetu Medycznego. Ma to kosztować 150 tys. zł.

Pokruszony tynk, zabrudzenia i ubytki w murze. Tak wygląda dziś ogrodzenie zaplecza Pałacu Branickich od strony akademików Uniwersytetu Medycznego. Władze miasta planują to zmienić. W projekcie budżetu na przyszły rok jest zapis, że na przebudowę ogrodzenia przeznacza się 150 tysięcy złotych. O tym czy inwestycja dojdzie do skutku zadecydują radni na grudniowej sesji.

- Już w tym roku, na zlecenie departamentu ochrony środowiska wykonany został program funkcjonalno-użytkowy prac. Będzie stanowił podstawę do wyłonienia wykonawcy w systemie: zaprojektuj i wybuduj - mówi Urszula Boublej z biura komunikacji społecznej w magistracie.

Inwestycja jest potrzebna, bo stan ogrodzenia pozostawia wiele do życzenia. Jest ono też przechylone, co może być niebezpieczne dla spacerujących w pobliżu ludzi.

Zaplanowano również kolejny etap prac przy budynku Galerii Arsenał. Właśnie zakończyło się odnawianie elewacji i remont dachu. Od strony ul. Mickiewicza powstał też nowy mur oporowy tarasu.

Poprzedni był ciągle zawilgocany przez deszczówkę. Teraz zyskał specjalną instalację odwadniającą. Został też otynkowany w taki sposób, by przypominał pałacowe ogrodzenie.

Ciekawostką jest, że na dachu Galerii Arsenał od strony ul. Mickiewicza została odtworzona ozdobna attyka. To rzeźby armaty i dwóch hełmów z pióropuszami. Oryginały wykonano w XVIII wieku.
Ich autorem był Jan Chryzostom Redler - ten sam, który wyrzeźbił stojące na dziedzińcu Pałacu Branickich posągi Herkulesów.

Władze planują też wyłożyć pieniądze na remont wnętrz Galerii Arsenał. Projekt budżetu przewiduje również, że za 50 tysięcy złotych zostaną odnowione i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienki.

W połowie listopada zakończyły się też prace archeologiczne na zapleczu pałacu. Wyniki posłużą władzom miasta do odtworzenia dawnego wyglądu tzw. ogrodu dolnego, czyli terenu wokół kanału.

W planach jest między innymi odtworzenie stawu, który przed wiekami istniał w wysuszonym dziś wgłębieniu od strony kościoła farnego. W pobliżu będzie też stał Pawilon Nad Kanałem. Na fragmenty jego fundamentów natrafili archeolodzy podczas swoich prac.

Przed wiekami teren pałacowego zaplecza był nieco większy niż dzisiaj, więc pawilon zlokalizowany był na zewnątrz dzisiejszego ogrodzenia - na trawniku od strony ul. Legionowej. Odtworzony pawilon zostanie więc przesunięty bliżej pałacu.

Aby zrealizować swoje plany urzędnicy muszą jednak postarać się najpierw o dofinansowanie unijne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny