Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Branickich. Aula Magna. Luise Baumgartl, Katarzyna Pilipiuk, Małgorzata Józefowska i Zespół Muzyki Dawnej Diletto (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Pałac Branickich. Aula Magna. Koncert Muzyka Mistrzów Baroku. Zespół Muzyki Dawnej Diletto pod dyr. Anny Moniuszko. Luise Baumgartl, Katarzyna Pilipiuk, Małgorzata Józefowska
Pałac Branickich. Aula Magna. Koncert Muzyka Mistrzów Baroku. Zespół Muzyki Dawnej Diletto pod dyr. Anny Moniuszko. Luise Baumgartl, Katarzyna Pilipiuk, Małgorzata Józefowska Jerzy Doroszkiewicz
Luise Baumgartl, Katarzyna Pilipiuk i Małgorzata Józefowska nie tylko zagrały, ale też dały lekcję historii oboju i rożka angielskiego. Solistkom towarzyszył Zespół Muzyki Dawnej Diletto. To był kolejny koncert z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.

Kolejny koncert z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku poświęcony był obojowi. W Auli Magna Pałacu Branickich można było usłyszeć Georga Philippa Telemanna: Uwerturę – suitę C – dur (TWV 55:C6) oraz Koncert na duet obojów miłosnych z towarzyszeniem orkiestry (TWV 52:A1) , Koncert B – dur na Corno Angelico Antona Millinga, a także Koncert Es – dur na obój solowy z akompaniamentem orkiestry najwybitniejszego z synów Jana Sebastiana – Carla Philippa Emanuela Bacha.

Ten koncert z partiami solowymi zagrała Luise Baumgartl. Zanim rozpoczęła swój popis, opowiedziała o historii oboju, różnicach w budowie, innych możliwościach artykulacji i wreszcie - o sposobach przygotowania stroika.

Katarzyna Pilipiuk przekonywała, że rożek angielski powstał we Wrocławiu w pierwszej połowie XVIII wieku. Sama zagrała na wiernej kopii jednego z pierwszych odnotowanych w historii takich właśnie instrumentów.

O specjalnym stroju i związanym z nim brzmieniem utworów wspominała i Luise Baumgartl i Małgorzata Józefowska. Oboistka tłumaczyła o różnicy w brzmieniu oboju miłosnego w stosunku do obojów, jakie znamy z współczesnego brzmienia orkiestr symfonicznych. Takie połączenie koncertu z mini wykładami to doskonały pomysł na propagowanie istoty wykonawstwa muzyki barokowej na instrumentach z epoki.

Zespołem Muzyki Dawnej Diletto dyrygowała dr hab. Anna Moniuszko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny