MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent, który ma być przyjęty do szpitala zakaźnego na Żurawiej, najpierw musi trafić na SOR. Trzy kilometry dalej

Agata Sawczenko
W szpitalu przy ul. Żurawiej funkcjonuje jedynie punkt konsultacyjny. Ustalane są tam terminy przyjęć planowych oraz przyjmowani są pacjenci na planowe hospitalizacje. Pacjenci, którzy dostali skierowanie od lekarza rodzinnego, powinni najpierw pojechać na SOR przy ul. Skłodowskiej
W szpitalu przy ul. Żurawiej funkcjonuje jedynie punkt konsultacyjny. Ustalane są tam terminy przyjęć planowych oraz przyjmowani są pacjenci na planowe hospitalizacje. Pacjenci, którzy dostali skierowanie od lekarza rodzinnego, powinni najpierw pojechać na SOR przy ul. Skłodowskiej Wojciech Wojtkielewicz
Moja mama dostała skierowanie od lekarza rodzinnego na oddział obserwacyjno-zakaźny. Pojechała więc na ul. Żurawią. Na miejscu okazało się, że musi wracać na SOR przy ul. Skłodowskiej - opowiada pani Elżbieta, nasza Czytelniczka. To trzy kilometry dalej. Okazuje się bowiem, że w szpitalu na ul. Żurawiej zlikwidowano Szpitalny Oddział Ratunkowy. Bo takie jest prawo.

Do szpitala przy Żurawiej przyjmują więc tylko pacjentów planowych, ze skierowaniem od specjalisty. Pozostali - ze skierowaniami np. od lekarza rodzinnego - muszą jechać na SOR do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego lub szpitala wojewódzkiego. Oba oddalone są o jakieś trzy kilometry od ulicy Żurawiej.

Wie o tym pani Elżbieta, nasza Czytelniczka. Jej mama od stycznia zmaga się z nawrotami infekcjami bakterią clostridium.

- Była trzy razy hospitalizowana. Jednak zazwyczaj, trzy-cztery tygodnie po wypisie wraca na oddział z bólami brzucha i biegunką - opowiada pani Elżbieta. Do tej pory leczenie zawsze odbywało się w warunkach szpitalnych.

Na początku maja kobieta znów źle się poczuła. Poszła do lekarza rodzinnego, a ten wypisał jej skierowanie do szpitala, na oddział obserwacyjno-zakaźny. Pojechała więc do USK przy ul. Żurawiej.

Czytaj też: Oddziały dziecięce znikają z Żurawiej. Wszystkie będą w UDSK

- Jednak tym razem mamie odmówiono przyjęcia z braku miejsc w szpitalu - relacjonuje pani Elżbieta. - Następnego dnia stan się pogarszał i po rozmowie z lekarzem rodzinnym mama udała się do szpitala wojewódzkiego na ostry dyżur. Tam usłyszała, że skierowanie jest na ul. Żurawią, a oni nie mają oddziału, gdzie mama mogłaby być przyjęta. Następnie mamę skierowano do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie lekarz powiedział, że to jest szokujące, co się dzieje, i że z Żurawiej pacjenci są odsyłani od szpitala do szpitala. Mama otrzymała nowe skierowanie na ul. Żurawią z USK.

Czytaj także: UDSK nie poinformował przy rejestracji, że dyżur ma inny szpital. Czekali półtorej godziny na darmo

Ale na ul. Żurawiej nadal nie było wolnych łóżek. - Więc odesłali mamę do domu. Tylko, że tym razem z lekami - kwituje pani Elżbieta. I pyta: - Dlaczego nie można dostać się do szpitala zakaźnego i dlaczego izba przyjęć została zamknięta?

Okazuje się, że izba przyjęć, która dotychczas funkcjonowała w szpitalu przy ul. Żurawiej nie jest już zakontraktowana przez NFZ.

- Od początku marca br. wszystkie przypadki nagłe, ostre trafiają najpierw do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym lub Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Skłodowskiej - wyjaśnia Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Dlaczego? - Na SOR istnieje możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki oraz konsultacji. I dopiero stąd pacjenci - w przypadku wskazań - są kierowani do oddziałów przy Żurawiej - tłumaczy.

W szpitalu przy ul. Żurawiej funkcjonuje jedynie punkt konsultacyjny. Ustalane są tam terminy przyjęć planowych oraz przyjmowani są pacjenci na planowe hospitalizacje.

- Regularnie odbywają się również spotkania z pracownikami, by usprawnić pracę tego punktu - zapewnia rzeczniczka.

Czytaj również: Jeden dzień i nie ma 1600 miejsc? Zapisy na darmową rehabilitację ruszyły dużo wcześniej

A Rafał Tomaszczuk, rzecznik Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, tłumaczy, dlaczego w USK przy Żurawiej nie ma Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- W roku 2013, kiedy USK przejmowało szpital na ulicy Żurawiej, jeden świadczeniodawca zgodnie z przepisami mógł mieć albo Szpitalny Oddział Ratunkowy, albo Izbę Przyjęć. W związku z tym umowa w szpitalu na Żurawiej wygasła - wyjaśnia.

I przypomina, że przy Żurawiej w dalszym ciągu działa Izba Przyjęć. - I szpital może udzielać świadczeń przy każdym oddziale szpitala na ulicy Żurawiej, organizując przyjęcia pacjentów w taki sposób, by nie trafiali oni ze skierowaniem na SOR, który - przypominam - służy do ratowania życia i zdrowia pacjentów bezpośrednio zagrożonych, tylko bezpośrednio na oddział szpitalny na ulicy Żurawiej.

Jednak to nie jest do końca odpowiedź na problem naszej Czytelniczki. - Dlaczego mamę odesłano do domu, mimo że miała skierowanie do szpitala? - docieka.

- Chory z zakażeniem Clostridium nie w każdym przypadku wymaga hospitalizacji. Ponadto jeżeli musi być leczony szpitalnie, może być hospitalizowany w każdym szpitalu – niekoniecznie zakaźnym. Musi być spełniony jeden warunek – pacjent musi być izolowany. Pacjentka nie została przyjęta przy ul. Żurawiej, gdyż w opinii specjalisty chorób zakaźnych nie było bezwzględnych wskazań do hospitalizacji. Uznano, że na tym etapie leczenie może być prowadzone na poziomie ambulatoryjnym, pacjentka zaś została zaopatrzona w odpowiednie leki - tłumaczy Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Zobacz koniecznie: Nowatorska operacja w Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantacji

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny