Ozierany Małe. Żniwa i miodobranie (zdjęcia)

Redakcja
Ozierany Małe leżą w powiecie sokólskim, niedaleko miejscowości Krynki. Tu już ruszyły żniwa i miodobranie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ozierany Małe. Żniwa i miodobranie (zdjęcia) - Kurier Poranny

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Integra

co by nie mówić, pięknie to tam jest

c
chłop dojeżdżający

Ta wieś została już w 2013 roku  zgłoszona jako jedna ze 144 wsi w Polsce do Forum Debaty Publicznej  jako świadectwo materialne tutejszych stron. Ciekawe czy zostanie objęta ochroną przez władze samorządowe i zamieszkałych tam mieszkańców?  I

nicjatywa jest chwalebna i  doceniona przez Prezydenta RP. Doktor Wacław Idziak z Uniwersytetu Szczecińskiego, propagator "wsi tematycznych"  już  napisał   rozdział w swojej książce o  Ozieranach Małych i jej mieszkańcach. Studenci prof. Kęsika z Uniwersytetu Wrocławskiego mają pisać prace magisterskie o tej miejscowości. 

Niestety tutaj ta akcja może być odebrana jako "dziwactwo". Wtedy  zamiast ochrony drewnianych chat  i układu urbanistycznego  w Ozieranach Małych - zacznie się niszczenie tego co pozostało po przodkach.  Ot, niektórzy maja taką przewrotna naturę.... Tak było z carskimi serwitutami  ( Wspólnota Pastwiskowa) liczącymi ponad 150 lat. Tak może być z drewniana architekturą we wsi. A szkoda, ponieważ   na promocji miejscowości zyskałaby gmina Krynki  i  zarobiliby na tym ostatni żyjący mieszkańcy.  Przyjechaliby tu  artyści i ci wszyscy, którym na sercu leży historia i nieskazitelna przyroda. W końcu w XXI wieku nie każdy może mieszkać w skansenie jakimi są Ozierany Małe.

 

c
chłop

To jest szansa dla Ozieran i innych wsi gm. Krynki

O wsi jako dziedzictwie narodowym na Forum Debaty Publicznej

Autor: PAP

03-10-2013 15:18

Jedynie 0,36 proc. polskich wsi zachowało swoją tradycyjną zabudowę; aby ją chronić potrzeba zaangażowania władz i mieszkańców cennych wiosek - zgodzili się uczestnicy dzisiejszego Forum Debaty Publicznej w Pałacu Prezydenckim.

Jedynie 144 wsie na ponad 40 tys. istniejących w Polsce ce.e się tradycyjną siecią zabudowy; wśród nich nie ma właściwie miejscowości o całkowicie zachowanym historycznym charakterze - wynika z danych przedstawionych przez opolską wojewódzką konserwator zabytków Iwonę Solisz. Według niej na niektórych obszarach polskich nie ma w ogóle wsi o tradycyjnej zabudowie i układzie ulic, np. w części centralnej kraju historyczne elementy wsi przekształcono lub przeniesiono do skansenów.

G
Gość

c.d. 

Badaczka podkreśliła, że 70 proc. wsi pozbawionych jest miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a te, które objęte są ochroną, nie są doskonałe.

Jednym z pomysłów na ochronę tradycyjnej zabudowy i układu ulic na polskich wsiach jest projekt "Sieć najciekawszych wsi". Jak tłumaczył jego pomysłodawca, wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, chodzi o stworzenie grupy wsi objętych programem rewitalizacji i promocji.

Takie miejsca mogłyby stać się celem dla turystów nie tylko z uwagi na ich historyczną zabudowę, lecz także na ofertę zajęć, np. jarmarków i festynów, warsztatów garncarskich czy nauki ludowych tańców.

Dr Wacław Idziak z Uniwersytetu Szczecińskiego podkreślił, że do ochrony dziedzictwa należy przekonać przede wszystkim mieszkańców wsi, pokazując im m.in. korzyści finansowe płynące z odnowy i promocji miejsc ich zamieszkania.

Forum Debaty Publicznej jest formą prezydenckich konsultacji społecznych, których zadaniem jest wypracowanie propozycji konkretnych zmian legislacyjnych w istotnych dla kraju kwestiach, które mają doprowadzić do modernizacji Polski.

 

 

o
oburzona
W dniu 29.07.2014 o 14:14, Mahomett napisał:

"Ozierany Małe pomału przechodzą do lamusa historii. Ostatnie dziecko urodziło się tutaj w 1970 roku, zaś mieszkający we wsi ostatni rolnicy i emeryci nie dają szansy na pojawienie się nowego pokolenia. Ci co dogorywają w tej wsi, a jest wszystkich tylko siedem osób to starzy kawalerowie, wdowcy i rozwodnicy, z których najmłodszy przedstawiciel ma już 50 lat" Podlaskie wioski w pigułce (z bardzo małymi wyjątkami).

Skąd ma Pan takie informacje? Są niezgodne z prawdą. Ozierany Małe funkcjonują i mają się dobrze. Na przyszłość proszę nie pisać o czymś o czym nie ma Pan pojęcia. Pozdrawiam

c
chaosozieranski

Słyszałam od mojej śp. babci, że tam zamieszkują  "ludożercy". Wredny naród. Zawsze bili się sztachetami, lała się krew i leciały zęby jak korale.....Chaty się paliła i nie jeden stracił życie. 

G
Gość

i tak ma być. za dwa lata skończy się zakaz wykupu polskiej ziemi rolnej przez obcych i wtedy chanysy z euro w kieszeni tu się pojawią aby ją wykupić a polaki sprzedadzą po lubią forsę i nie trzeba będzie wojny bo taki jest plan rządu. resztę sami się domyślcie co to tu będzie

k
kkurier

"dogorywają w tej wsi" - co to za słownictwo? a czy redaktor nie dogorywa również przypadkiem?

C
Czesia z Klanu

Ostatni żyjący mieszkańcy zbierają plony.

Nie żyjący, już nie zbierają...

M
Mahomett

"Ozierany Małe pomału przechodzą do lamusa historii. Ostatnie dziecko urodziło się tutaj w 1970 roku, zaś mieszkający we wsi ostatni rolnicy i emeryci nie dają szansy na pojawienie się nowego pokolenia. Ci co dogorywają w tej wsi, a jest wszystkich tylko siedem osób to starzy kawalerowie, wdowcy i rozwodnicy, z których najmłodszy przedstawiciel ma już 50 lat"

 

Podlaskie wioski w pigułce (z bardzo małymi wyjątkami).

 

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie