Spis treści
Otyłość jest szkodliwa dla mózgu dziecka
Otyłość i nadwaga dotyczą coraz większej liczby dzieci na całym świecie. Szacuje się, że już co piąte dziecko w Polsce waży za dużo. Już wcześniejsze badanie na otyłych dorosłych przeprowadzone w 2019 r. wykazało, że nadmierna masa ciała wpływa na zdrowie mózgu i zaburza jego funkcje oraz prowadzi do kurczenia się mózgu. Udowodniono, że jest to powiązane ze spadkiem pamięci i koncentracji oraz zwiększeniem ryzyka demencji.
W najnowszym badaniu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych sprawdzili natomiast wpływ zwiększonej masy ciała na rozwój mózgu dziecka i odkryli, że otyłość jest powiązana z negatywnymi zmianami w strukturze i funkcjonowaniu mózgu.
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 5169 dzieci w wieku 9-10 lat z 21 ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy przeanalizowali związek między wagą dziecka, BMI i zmianami w mózgu. BMI (Body Mass Index) to wskaźnik, za pomocą którego oblicza się prawidłową masę ciała, uwzględniając wiek, wagę i wzrost dziecka. Zbyt wysokie BMI świadczy o nadwadze lub otyłości. W Polsce wskaźnika BMI używa się głównie do obliczania prawidłowej masy ciała u dorosłych, natomiast w odniesieniu do dzieci stosuje się w tym celu siatki centylowe. BMI u dziecka nie jest proste do obliczenia i najlepiej zmierzyć je w gabinecie dietetyka.
Naukowcy wykorzystali również obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), aby określić zmiany mikrostrukturalne lub morfologiczne w mózgach dzieci, czyli określające strukturę i funkcjonowanie mózgu. W ten sposób zbadano związek pomiędzy wagą a zdrowiem mózgu. Okazało się, że wyższa waga w dzieciństwie związana jest ze złym zdrowiem mózgu, a mianowicie zmianami w istocie białej, zmniejszoną grubością istoty szarej kory mózgowej i zmniejszoną łącznością funkcjonalną, czyli łącznością różnych stref mózgu o podobnych funkcjach. Co to dokładnie oznacza?
Otyłe dzieci mogą mieć kłopoty z pamięcią, motywacją i podejmowaniem decyzji
Zdrowie mózgu ocenia się za pomocą wielu czynników, takich jak ogólny stan układu sercowo-naczyniowego, ilość snu i aktywności fizycznej czy jakość diety danej osoby. To wszystko wpływa na strukturę i funkcjonowanie mózgu.