Otwarcie Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w...

  Otwarcie Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Zambrowie (zdjęcia)

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Otwarcie Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Zambrowie
  1/10
  przejdź do galerii

  Otwarcie Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Zambrowie ©Kamil Timoszuk / UMWP

  30 pacjentów znajdzie opiekę na otwartym w czwartek (5.01) Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym w szpitalu w Zambrowie. To pierwszy taki oddział w placówce powiatowej w regionie. Jego utworzenie kosztowało niemal 11 mln zł. W uroczystości oddania go do użytku wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
  - Prace nad utworzeniem tego oddziału trwały dwa lata. Inwestycja kosztowała prawie 11 mln zł. Trzeba było znaleźć i zapewnić na oddział wykwalifikowany personel medyczny - mówił podczas uroczystego otwarcia prezes Szpitala Powiatowego Sp. z o.o. w Zambrowie Bogusław Dębski.
  Zobacz galerię

  Duże potrzeby  Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że otwierany oddział w Zambrowie będzie miał 30 łóżek i są to pierwsze takie łóżka w regionie poza szpitalami: klinicznym (Białystok), wojewódzkimi (Białystok, Suwałki, Łomża) i SPP ZOZ w Choroszczy.
  Przypomniał, że w ostatnich latach ubywało łóżek neurologicznych. Obecnie w regionie jest 210 łóżek neurologicznych, z czego 72 są przeznaczone leczeniu udarów mózgu. Wojewoda podkreślał, że brakuje także neurologów, jest mniej chętnych do nauki na tej specjalizacji niż dostępnych miejsc specjalizacyjnych.

  - To jest trudna dziedzina medycyny wymagająca wielu umiejętności, wielkiej wiedzy - mówił wojewoda.

  Dlatego też zadowolenie z otwarcia oddziału wyraziła również wojewódzka konsultant w dziedzinie neurologii, a także zastępca kierownika Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Alina Kułakowska.

  - Od dłuższego czasu zabiegamy o to, my, neurolodzy, żeby infrastruktura jednostek opieki neurologicznej w naszym województwie rozwijała się, ponieważ niestety jest ona w naszym odczuciu i myślę, że w odczuciu również mieszkańców, niewystarczająca. (...) Liczba chorych na choroby mózgu wzrasta z każdym rokiem i po prostu my musimy być przygotowani na to wzrastające zapotrzebowanie na opiekę neurologiczną - powiedziała prof. Kułakowska.

  Nowoczesny sprzęt  Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym będzie miał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jego utworzenie kosztowało niemal 11 mln zł i było dofinansowane kwotą blisko 8 mln zł z funduszy europejskich. Pozostałe pieniądze pozyskano z budżetów: Powiatu Zambrowskiego – 2 mln zł i Województwa Podlaskiego – 1 mln zł.

  Oddział został wyposażony w sprzęt najnowszej generacji - USG z możliwością pomiaru przepływów tętnic szyjnych, aparaturę do EEG, sprzęt rehabilitacyjny. Znajduje się w nim: gabinet zabiegowy, sala bariatryczna, gabinety lekarskie oraz pomieszczenia wczesnej rehabilitacji (gabinet masażu, sala elektroterapii i magnetoterapii, sala kinezyterapii, gabinety psychologa i logopedy).

  W uroczystości otwarcia oddziału wzięli udział m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski, senator Marek Komorowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, samorządowcy, dyrektorzy szpitali z regionu oraz pracownicy Szpitala.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Otyłość zabija Polaków, problem rośnie

  Warto zobaczyć

  Diety