Otwarcie nowej hali w Fabryce Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim. Firma zwiększa moc i szuka ludzi do pracy

peż

Wideo

Nowy obiekt ma powierzchnię 8 tysięcy metrów kwadratowych. Teraz łączna powierzchnia hal w Fabryce Domów Modułowych Unihouse wynosi 19 tys. mkw. To rezultat decyzji o rozbudowie firmy podjętej przez zarząd i radę nadzorczą Unibep SA (Unihouse jest oddziałem tego bielskiego giganta budowlanego) w czerwcu 2016 roku. Uroczystości towarzyszyło seminarium ph. „Budownictwo modułowe: jakość, ekologia, innowacje”.

Uczestniczyło w nim ponad 100 osób – deweloperzy z Norwegii, inwestorzy ze Szwecji, kadra naukowa wydziałów architektury i budownictwa Politechniki Białostockiej, a także finansiści, szefowie firm współpracujących oraz pracownicy Unihouse.

- Po oddaniu do użytku nowej hali produkcyjnej staliśmy się czołowym producentem modułów drewnianych w Europie. To ważny krok dlatego, że niezależnie od warunków pogodowych, wszystkie moduły będą produkowane w komfortowych warunkach, co poprawi ich i tak wysoką jakość – mówi Jan Mikołuszko, przewodniczący rady nadzorczej Unibep SA.

– Przed Unihouse otwierają się nowe rynki, nie tylko skandynawskie, dlatego podniesienie potencjału fabryki jest uzasadnione ekonomicznie i jest zgodne z naszymi wartościami – w Unibep zawsze stawiamy i wspieramy rozwój - dodaje Jan Mikołuszko. - Cały program inwestycyjny Unihouse kosztował firmę kilkanaście milionów złotych.

Większe możliwości, więcej miejsc pracy

Szefowie Unihouse zwracają uwagę na inne aspekty rozbudowy fabryki: skróci się proces produkcyjny, będzie on lepiej zarządzany, co wiąże się z wymiernymi oszczędnościami, ale także spowoduje zwiększenie efektywności fabryki. Według założeń, po uruchomieniu nowej hali i zmianach organizacyjnych i logistycznych Fabryka Unihouse będzie produkowała ok. 2000 modułów rocznie, czyli zwiększy swoje możliwości o ok. 100 proc. Poprawi się także komfort pracy pracowników, bo wszystkie prace będą prowadzone w pomieszczeniach zamkniętych.

- Rozbudowa Unhouse wiąże się ze wzrostem zatrudnienia. Będziemy potrzebowali dodatkowo ok. 100 pracowników. Już teraz w Unihouse pracuje ponad 500 osób – dodaje Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse. – Proponujemy stałe i solidne warunki pracy.

Nowe rynki

Do tej pory Unihouse wybudował już ponad 2200 mieszkań (głównie w Norwegii), a kilkaset jest w trakcie realizacji. Do tego dochodzi umowa z firmą Cramo, która wynajmuje domy modułowe w wielu krajach europejskich i w ciągu trzech lat zamówiła w Unihouse 1900 obiektów oraz otwarcie rynku szwedzkiego (zrealizowane zostało pierwsze zadanie w ramach dużej umowy ramowej – projekt Tumba). W rezultacie fabryka musi nieustannie zwiększać moce produkcyjne.

- Przed naszymi produktami otwierają się nowe rynki, przede wszystkim Szwecja, gdzie jest duże zapotrzebowanie na ekologiczne, szybko budowane budynki mieszkalne. Ale akwizycja produktów Unihouse obejmuje także inne rynki europejskie – mówi Marcin Gołębiewski, dyrektor realizacji Unihouse.

Oprócz nowej hali z wyposażeniem powstały m.in. nowe drogi dojazdowe, place składowe, infrastruktura logistyczno-magazynowa. Fabryka Domów Modułowych Unihouse „pod dachem” ma obecnie ok. 19 tys. mkw. i jednym z największych producentów modułów drewnianych w Europie.

Nowe, innowacyjne technologie

- Mamy też wiele pomysłów na nowe produkty budowane w Unihouse – twierdzi Roman Jakubowski. – Pracujemy nad tanim budynkiem, wykorzystującym naszą technologię. Ten produkt będzie skierowany także na rynek polski i może stać się konkurencyjny w stosunku do budownictwa tradycyjnego, szczególnie w sytuacji coraz bardziej odczuwalnego braku wykwalifikowanych pracowników.

- Nasz Dział Badań i Rozwoju, w ramach dotacji unijnej, zbuduje w Bielsku Podlaskim dom zeroenergetyczny, co pozwoli nam w przyszłości na produkcję bardzo ekologicznych modułów, w tym domów pasywnych - dodaje dyrektor Unihouse. - Pracujemy także nad budową coraz wyższych budynków, co dla deweloperów, w sytuacji rosnących cen ziemi, jest bardzo ważne. Cały czas rozwijamy również produkcję panelową, w tym prefabrykowanie gotowych elementów.

Przyszłość budownictwa modułowego

Oficjalne otwarcie hali produkcyjnej, zostało połączone z seminarium dotyczącym budownictwa drewnianego, w tym budownictwa modułowego. Prof. Jarosław Szewczyk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w swoim wystąpieniu pokusił się o tezę, że budownictwo drewniane ma coraz więcej zwolenników wśród wybitnych światowych architektów, a drewniane budynki mogą osiągać wysokość nawet ponad 300 metrów.

Z kolei Marta Nazarczuk z Działu Badań i Rozwoju Unihouse oraz prof. Czesłąw Miedziałowski z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej udowodnili, że konstrukcje drewniane mają mnóstwo zalet w porównaniu z konstrukcjami realizowanymi według tradycyjnych technologii budowlanych.

Deweloperzy z zagranicy zwracali uwagę na jedną podstawową zaletę budownictwa modułowego: szybkość realizacji inwestycji, co daje wymierne korzyści finansowego.

Wszyscy prelegenci podkreślali profesjonalizm załogi Unihouse.

- Jestem absolutnie przekonany, że otwarcie nowej hali to kolejny krok milowy w rozwoju Unihouse. Grupa Unibep zawsze była obecna na rynkach zagranicznych i poprzez inwestycję w Fabrykę Domów Modułowych Unihouse tylko potwierdza, że polscy inżynierowie budownictwa z powodzeniem mogą oferować najwyższej klasy produkty i usługi na rynkach zagranicznych – mówi Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA. – Wierzymy, że nowe produkty Unihouse będą sukcesem rynkowym, gdyż spełniają oczekiwania deweloperów i – w konsekwencji - klientów indywidualnych.

Unibep SA z Bielska Podlaskiego
to jedna z czołowych firm budowlanych w kraju i największy polski eksporter usług budowlanych. W 2015 roku świętowała 65-lecie powstania. Działa w różnych segmentach branży budowlanej. Jest nie tylko generalnym wykonawcą w Polsce i za granicą (działa głownie na na rynkach wschodnich). Ma także największą w Polsce fabrykę domów modułowych (sprzedaje je głównie do krajów skandynawskich), działa w drogownictwie (buduje drogi głównie na terenie woj. podlaskiego), a poprzez swoją spółkę Budrex–Kobi stawia i remontuje mosty na terenie całego kraju. Przez swoją spółkę–córkę prowadzi działalność deweloperską w Warszawie, Poznaniu oraz Radomiu.
Dziś Unibep zatrudnia blisko 1500 osób.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Waclaw

Kto takich glupot naopowiadal. Teraz jest kryzys. Z ta czy bez tej hali za bardzo nie ma co robic. Sprawa sadowa i zaplacenie kary zrobily swoje.

d
df

te ponad 500 roboli to ile może 4444. ty pismaku bądź precyzyjny

Dodaj ogłoszenie