Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otrzęsiny w gimnazjum. Zabawa przed przysięgą

Krystyna Kościewicz
– Na otrzęsinach bawiliśmy się super – twierdzili pierwszoklasiści.  To widać m.in. na tym zdjęciu.
– Na otrzęsinach bawiliśmy się super – twierdzili pierwszoklasiści. To widać m.in. na tym zdjęciu. Krystyna Kościewicz
Dla pierwszoklasistów zadań było osiem. Przygotowali je uczniowie klas trzecich. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Trzeba było m.in. przeczołgać się tunelem ze zgniłymi liśćmi, wytrzymać obsypanie mąką, odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wychowawczyni, zjeść kanapkę z cynamonem i tabasco, wypić supermiksturę. Na koniec zabawy uczniowie klas pierwszych gimnazjum, złożyli przysięgę.

- Najstraszniejsze było jedzenie i sok. Szczególnie kanapki. Nie wiem, co w nich było, ale chyba sos tabasco - mówi Adrian Jaroszuk z kl. I a. - Ale o to chodzi w otrzęsinach. Bawiłem się super. Cieszę się, że uczę się w tej szkole, bo tu jest fajnie i są świetne imprezy. Jestem wdzięczny starszym kolegom, że zorganizowali takie otrzęsiny.

- Najgorszy był cynamon - stwierdza Marzena Naumczuk z kl. I b. - Napój dało się jeszcze przełknąć. Ale cynamon okropny.

- Sos był strasznie słodki, nie dało się tego pić - dodaje Agnieszka Zdanowska z kl. I b.

W dwóch klasach pierwszego w Hajnówce gimnazjum, powstałego w ramach reformy oświaty, uczy się zaledwie 28 osób. To niewiele, ale doskonale obrazuje sytuację demograficzną Hajnówki i całego powiatu hajnowskiego. W całym gimnazjum nr 1 Zespołu Szkół nr 1 jest tylko 117 uczniów.

Otrzęsiny zorganizowała grupka najstarszych, którzy działają w szkolnym samorządzie uczniowskim. - Praktycznie w tydzień zorganizowaliśmy wszystkie rekwizyty - opowiada Adrianna Żukowicka z kl. III a. - Pomysły przychodziły same do głowy. Scenariusz ułożyliśmy wspólnie z panią Danuta Samerek.

Pomyśleliśmy, że skoro musimy odejść, to młodsi muszą nas zapamiętać i że jedynka to jest szkoła, a nie jakieś tam dzieciaki. Cieszę się, że tutaj się uczę.

Co to jest

Otrzęsiny to prastary obrzęd przejścia do nowej grupy społecznej. Zachowały się przede wszystkim w szkołach i na uczelniach, gdzie służą integracji grupy i nadaniu nowego statusu - włączenia do społeczności.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny