Oszczędzanie 2021. Oszczędnościowe obligacje skarbowe w styczniu: czy warto zainwestować w obligacje rządowe, jaki zysk? [17.01.2021]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Inwestorzy, którzy chcą bezpiecznie pomnażać swoje oszczędności mają do wyboru szeroki wachlarz instrumentów detalicznych ze standardowej oferty. Ich termin zapadalności kształtuje się od 3 miesięcy do 10 lat, przy oprocentowaniu stałym, zmiennym lub indeksowanym do inflacji. Bartek Syta / Polska Press
Znamy już szczegóły oferty obligacji skarbowych dla osób prywatnych w styczniu 2021. Rodzaje papierów zaadresowanych dla oszczędzających osób fizycznych oraz ich oprocentowanie jest dokładnie takie samo, jak warunki emisji w kończącym się miesiącu - grudniu 2020. Przedstawia się więc następująco: oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50 proc. w skali roku, a 2-letnich 1,00 proc.. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10 proc. dla 3-latek, 1,30 proc. dla 4-latek oraz 1,70 proc. dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 1,50 proc. i 2,00 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75%. Ten sam mechanizm zmiany oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak wyższa jest wysokość marży, która wynosi 1,00%.
Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25% dla obligacji 6-letnich oraz 1,50% dla 12-letnich.

W styczniu 2021 r. oprocentowanie obligacji oszczędnościowych utrzymane zostało na poziomie z grudnia 2020 r.

"Z początkiem nowego roku oferta obligacji oszczędnościowych pozostaje bez zmian i tradycyjnie jest preferencyjna w stosunku do instrumentów hurtowych, skierowanych do inwestorów instytucjonalnych. Oprocentowanie obligacji kształtuje się na poziomie od 0,50% do 1,70% w pierwszym roku oszczędzania dla standardowej oferty. Beneficjentom programu „Rodzina 500+” oferujemy oprocentowanie 1,50% i 2,00% w pierwszym roku życia obligacji.
Inwestorzy, którzy chcą bezpiecznie pomnażać swoje oszczędności mają do wyboru szeroki wachlarz instrumentów detalicznych ze standardowej oferty. Ich termin zapadalności kształtuje się od 3 miesięcy do 10 lat, przy oprocentowaniu stałym, zmiennym lub indeksowanym do inflacji.
W naszej ofercie mamy obligacje o zróżnicowanej konstrukcji, które dają klientom możliwości dopasowania do ich własnych potrzeb i oczekiwań" – komentuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak.

Pierwsza niedziela nowego 2021 roku to niedziela z zakazem handlu. Zakupy zrobimy więc tylko w wybranych sklepach. Jeśli rząd nie ulegnie i nie zawiesi zakazu handlu na czas pandemii, co postulują niemal wszyscy, w rozpoczynającym się 2021 roku, podobnie jak w obecnym mocą prawa handel w pełnym wymiarze dopuszczony będzie tylko w siedem wybranych niedziel. Nie ma wśród nich niedzieli 3 stycznia. Najbliższa niedziela bez zakazu handlu przewidziana jest prawem cztery tygodnie później, na dzień 31 stycznia.

Obligacje skarbowe w sprzedaży detalicznej w styczniu 2021 roku

Od 28 grudnia 2020 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

 • Obligacje w ofercie styczeń 2021:
 • 3-miesięczne. Obligacje trzymiesięczne są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 0,50% w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania (po trzech miesiącach od dnia zakupu).
 • 2-letnie. Obligacje dwuletnie są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 1,00% rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w drugim roku od wartości powiększonej o odsetki za pierwszy rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • 3-letnie. Obligacje trzyletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszych sześciu miesiącach oprocentowanie wynosi 1,10% w skali roku. W kolejnych okresach równe jest oprocentowaniu po jakim banki pożyczają sobie pieniądze (tzw. stawka WIBOR 6M). Odsetki są wypłacane co sześć miesięcy.
 • 4-letnie. Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 1,30%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 0,75% (gwarantującej zysk powyżej inflacji). Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.
 • 10-letnie. Obligacje dziesięcioletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 1,70%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00% (gwarantującej zysk powyżej inflacji). W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • 6-letnie obligacje rodzinne. Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 1,50%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25% (gwarantującej zysk powyżej inflacji). W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • 12-letnie obligacje rodzinne. Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 2,00%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50% (gwarantującej zysk powyżej inflacji). W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

 • Obligacje Skarbu Państwa można kupić:
 • w dowolnym momencie przez Internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl,
 • przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy,
 • poprzez konto Inteligo,
 • w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Materiał oryginalny: Oszczędzanie 2021. Oszczędnościowe obligacje skarbowe w styczniu: czy warto zainwestować w obligacje rządowe, jaki zysk? [17.01.2021] - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oszukana

Nie radziłabym inwestować nie jeden raz ludzie wkladali pieniądze w książeczki a później państwo nasze kochane sobie przywłaszczyło bez prawnie i tak samo jest z OFE dopóki w Polsce jest sytuacja polityczna nie pewna i ustawy nie będą bardziej zabezpieczone przed oszustami jacy sobie siedzą na wysokich stanowiskach i manipulują nie radzę inwestować w Polsce.

Dodaj ogłoszenie