Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostre oświadczenie MSZ w reakcji na słowa Władimira Putina zarzucające Polsce współodpowiedzialność za II wojnę światową

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Władimir Purin podczas posiedzenia przywódców Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w Sankt Petersburgu
Władimir Purin podczas posiedzenia przywódców Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w Sankt Petersburgu EPA Pool/Associated Press/East News
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina podczas spotkania przywódców Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w Sankt Petersburgu. Putin zarzucił Polsce, że to działania polskich władz, a nie pakt Ribbentrop-Mołotow pośrednio przyczyniły się do wybuchu II wojny światowej. - Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej (...) które prezentują fałszywy obraz wydarzeń - głosi oświadczenie MSZ.

- Słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej są zaprzepaszczeniem wspólnej pracy polskich i rosyjskich ekspertów, ale także dorobku jego poprzedników – Michaiła Gorbaczowa i Borysa Jelcyna, którzy mimo trudności starali się szukać drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich - głosi fragment oświadczenia polskiego MSZ.

Putin: To nie pakt Ribbentrop-Mołotow przyczynił się do wybuchu wojny

Zostało ono wydane po tym, jak w weekend prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Polskę o kolaborację z III Rzeszą przy podziale Czechosłowacji, co - według Putina - przyczyniło się do wybuchu II wojny światowej. Putin stwierdził, że polskie władze wiedziały dokładnie o zamiarach władz hitlerowskich co do Czech, chętnie wzięły udział w ich podziale i wkroczyły na Zaolzie, przez co przestał istnieć kraj będący sojusznikiem Francji i Wielkiej Brytanii. To, zdaniem Putina, otworzyło Hitlerowi drogę do wybuchu wojny.

Prezydent Rosji odczytywał te słowa z kartek wobec przywódców Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, siedzących wraz z nim przy okrągłym stole. Skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego, w której stwierdzono, że pakt pomiędzy Niemcami i ZSRR, czyli tzw. pakt Ribbentrop-Mołotow, przyczynił się do wybuchu II wojny światowej.

MSZ: Fałszywy obraz wydarzeń

- Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym Prezydenta Władimira Putina dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej, które prezentują fałszywy obraz wydarzeń - głosi oświadczenie MSZ.

- Nawiązują one do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pragnie przypomnieć najważniejsze fakty dotyczące polskiej polityki zagranicznej w okresie przedwojennym oraz stosunków ze Związkiem Sowieckim, a także informacje dotyczące polskich ofiar sowieckiego aparatu represji w czasie II wojny światowej - głosi oświadczenie.

Polskie ministerstwo przypomina w oświadczeniu, że mając w pamięci czasy zaborów Polska podpisała na początku lat 30. pakty o nieagresji ze swoimi sąsiadami - Związkiem Sowieckim i Niemcami.

Jak doszło do agresji

Potem oświadczenie przypomina sekwencję zdarzeń, która poprzedziła agresję Hitlera na Polskę. - Pomimo pokojowej polityki prowadzonej przez Polskę, Związek Sowiecki podejmował działania bezpośrednio zmierzające do wywołania wojny, dopuszczając się przy tym zbrodni na masową skalę. Na mocy rozkazu 00485 z sierpnia1937 r. wydanego przez Nikołaja Jeżowa, ówczesnego ludowego komisarza spraw wewnętrznych, zostało zamordowanych 111 tys. Polaków, obywateli ZSRS, a kilkadziesiąt tysięcy zostało deportowanych bądź aresztowanych (w ramach tzw. Operacji Polskiej NKWD) - przypomina MSZ.

- Działania ZSRS odbywały się w porozumieniu z nazistowskimi Niemcami. Po wysuniętych wobec Polski pierwszych żądaniach niemieckich w styczniu 1939 r., 17 kwietnia sowiecki ambasador w Berlinie Aleksiej Mieriekałow przedstawił stronie niemieckiej ofertę współpracy politycznej. Znaczące, że 28 kwietnia Hitler wypowiedział układ o niestosowaniu przemocy z Polską.

Przypieczętowaniem tych kroków był układ Ribbentrop-Mołotow podpisany w Moskwie 23 sierpnia i załączony do niego tajny protokół, który podzielił Europę Wschodnią na niemiecką i sowiecką strefę wpływów, pogwałcając suwerenność Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii - stwierdza się w oświadczeniu.

MSZ: Lepszy dialog niż propaganda

Polski MSZ wskazuje, że właściwą drogą polsko-rosyjskiego dialogu historycznego jest wznowienie prac Grupy ds. Trudnych, która ma swoje osiągnięcia, w tym ustalenia dotyczące roli Związku Sowieckiego w wybuchu II wojny światowej. - Rzetelne i krytyczne spojrzenie na historię, w miejsce propagandy, pozwoliłoby też oddać hołd milionom ofiar stalinowskich represji, także po stronie rosyjskiej - głosi stanowisko MSZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostre oświadczenie MSZ w reakcji na słowa Władimira Putina zarzucające Polsce współodpowiedzialność za II wojnę światową - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny