Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie symfonie Piotra Czajkowskiego. Wygraj bilety do opery

(ak)
Koncert poprowadzi wybitny dyrygent Tadeusz Strugała.
Koncert poprowadzi wybitny dyrygent Tadeusz Strugała. mat. organizatora
W piątek, 3 lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej usłyszymy trzy znakomite kompozycje Piotra Czajkowskiego w wykonaniu orkiestry pod batutą Tadeusza Strgały. Możecie wygrać bilety na ten koncert.

W pierwszej części koncertu usłyszymy Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48, którą kompozytor zaliczył do swoich ulubionych utworów.

Po przerwie zaprezentowane zostanie najbardziej reprezentacyjne i popularne dzieło Piotra Czajkowskiego V Symfonia e-moll op. 64.

Ostatnie symfonie Czajkowskiego, do których należy V Symfonia łączy także fakt wykorzystania cytatów muzycznych z dzieł innych twórców.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Dla naszych Internautów dwa pojedyncze bilety na ten koncert. Aby otrzymać jeden z nich wystarczy krótko odpowiedzieć na pytanie: Za co kochacie muzykę Piotra Czajkowskiego?

Na odpowiedzi czekamy do czwartku, 2 lutego do godz. 11.00 pod adresem [email protected] W treści maila należy podać swoje imię, nazwisko i nr telefonu,a w tytule "Czajkowski". Nagrodzimy najlepsze argumentacje. O sposobie odebrania zaproszenia poinformujemy mailowo.

Tadeusz Strugała - jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Także pedagog, juror i organizator życia muzycznego.

Ukończył studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury we wrocławskiej Akademii Muzycznej, a kontynuował je w Weimarze i Wenecji. W latach 1969-80 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, jednocześnie piastując funkcję szefa naczelnego i artystycznego WOSPRiTV w Katowicach (1975-76) oraz generalnego dyrektora muzycznego Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej w Ankarze i Istambule.(1976-78). W latach 1979-90 był z-cą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadząc równolegle (w latach 1981-86) Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej jako jej dyrektor artystyczny.

W grudniu 1990 objął stanowisko dyrektora artystycznego i I dyrygenta Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, a w listopadzie 1991 wprowadził ten zespół pod nową nazwą - Polskiej Orkiestry Radiowej - do stałej siedziby w Studiu Koncertowym S-1.

W latach 1994-2001 pełnił funkcję stałego gościnnego dyrygenta Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK, a w okresie 1998-2006 był dyrygentem-rezydentem Festiwalu Chopinowskiego w Gaming, z austriacką orkiestrą Tonkuenstler.

Lata 60. to początek międzynarodowej kariery i występów na estradach niemal całej Europy, a także Australii, USA i Azji, zarówno z czołowymi orkiestrami polskimi, jak też zagranicznymi. Wśród ponad 140 orkiestr z 23 krajów, jakimi artysta wielokrotnie dyrygował, można wymienić m.in. Bamberger Symphoniker, Berliner Staatskapelle, Brucknerorchester Linz, RIAS Berlin, Rundfunk Sinfonieorchester Berlin, Dresdner Philharmonie, Rundfunk Sinfonieorchester des MDR-Leipzig, Hallé Orchestra w Manchesterze, Orkiestrę Czeskiej Filharmonii, Praską Orkiestrę Symfoniczną FOK, Orkiestrę Radia Czeskiego Praha , NDR Radiophilharm onie, Orkiestrę Filharmonii St.Petersburg, Orkiestrę Filharmoniczną i Radiową w Helsinkach, Radiową Orkiestrę w Sztokholmie, Orkiestrę Symfoniczną Suedwestfunk Baden-Baden, orkiestry radiowe i filharmoniczne w Budapeszcie, Bukareszcie i Sofii, New World Symphony Orchestra, Norfolk Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon w Tokio, Osaka Philharmonic i Seoul Philharmonic Orchestra, japońska YBC Radio Symphony Orchestra Yamagata, Israel Sinfonietta, orkiestry symfoniczne w Ankarze, Istambule i Izmirze, Tonkuenstler Wien, City of London Sinfonia czy London Mozart Players. Z tym ostatnim zespołem współpracował przez ponad dwa sezony.

Promowanie rodzimej twórczości jest jednym ze stałych elementów artystycznej drogi Tadeusza Strugały, a jego determinacja aby podczas licznych tournees z polskimi orkiestrami wykonywać obowiązkowo polską muzykę jest powszechnie znana i honorowana kolejnymi dyplomami Ministra Spraw Zagranicznych za propagowanie polskiej kultury za granicą.

Wiele lat w swej dyrygenckiej karierze Artysta poświęcił współpracy z czołowymi symfonicznymi zespołami czeskimi, w tym Orkiestrze Radia Czeskiego, wprowadzając stale do ich repertuaru kolejne dzieła najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów, najczęściej jako czeskie prawykonania.
Także w archiwach niemieckich orkiestr radiowych /Berlin, Lipsk/ utrwalone zostały I-e wykonania wybitnych dzieł polskiej współczesnej muzyki, m.in. symfonie Witolda Lutosławskiego czy Polskie Requiem i Te Deum Krzysztofa Pendereckiego.

W 1986 artysta został uhonorowany nagrodą Orfeusza za najlepsze wykonanie utworu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu "Warszawska Jesień" (Liturgia sacra Zygmunta Mycielskiego),

-nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (1991) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej.

Inne prestiżowe wyróżnienia artysty to m.in.
-Grand Prix du Disque F. Liszt w Budapeszcie w r.1987, za premierowe nagranie poloników lisztowskich,

-nominacja do tytułu Płyty roku magazynu Gramophone za premierowe nagranie Requiem - Missa pro defunctis Romana Maciejewskiego (Polskie Nagrania ), które, jako reedycja w roku 2011 otrzymało nagrodę FRYDERYKA,

-Stern des Monats niemieckiego magazynu płytowego Fono Forum za nagrania utworów X. Scharwenki (Collins Classics).

**
- Za wybitne osiągnięcia na polu dyrygenckim i propagowanie muzyki polskiej za granicą otrzymał nagrody i odznaczenia :
-Ministra Kultury (ZŁOTA GLORIA ARTIS oraz L'Ordre du "Merite
Culturel" ),
-Ministra Spraw Zagranicznych (DYPLOMY),
-Prezydenta RP (Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta).

W 1996 roku Tadeusz Strugała został laureatem zaszczytnej nagrody Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachsen, a w roku 1998 otrzymał tytuł doktora honoris causa macierzystej wrocławskiej uczelni.
Poza działalnością koncertową, Tadeusz Strugała zajmuje się także pracą pedagogiczną - przez ponad 20 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prowadził klasy mistrzowskie w Hongkongu i Tokio, a także uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów dyrygenckich i pianistycznych-w roku 2003 był Przewodniczącym Jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga, a następnie jego kolejnej edycji w roku 2007.

W roku 2005 artysta zaproszony został do Jury jednego z najważniejszych dzisiaj Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych Vana Cliburna w Texasie, które zostało ponowione w roku 2009. Dwukrotnie brał udział w pracach jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego "Prague Spring".

Od 2007 roku powrócił do działalności pedagogicznej, na stanowisku profesora Wydziału Dyrygentury w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Nazwisko artysty związane jest również z czołowymi polskimi festiwalami, które za jego dyrekcji osiągnęły artystyczny i organizacyjny rozkwit, i zyskały międzynarodową renomę - Festiwal Chopinowski w Dusznikach (1975-1985) oraz Festiwal Oratoryjno-Kantatowy "Wratislavia Cantans" (1968-1997), oraz Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu.

W ostatnim czasie Artysta zwrócił również swoje zainteresowanie ku teatrowi operowemu.
Z okazji 160-lecia powstania wrocławskiej Opery przygotował premierowe spektakle " WOLNEGO STRZELCA " C.M. Webera, a w roku 2002 otworzył poznański Festiwal Hoffmanowski premierą FIDELIA L. van Beethovena. W czerwcu 2003 w Operze Narodowej przygotował premierowe spektakle baletowe w choreografii Borisa Ejfmana, "CZAJKOWSKI", które zyskały świetne opinie krytyki i ciesząc się wielkim powodzeniem publiczności weszły do repertuaru sezonu 2003/2004 Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Krótko po tym wraz z St. Petersburskim Teatrem Tańca Borisa Ejfmana i orkiestrą Opery w Graz przygotował austriacką premierę tego tytułu.
Tadeusz Strugała zaproszony został do współpracy z Warszawską Operą Kameralną, gdzie przygotował kolejne premiery, w bieżącym sezonie z okazji 50-lecia istnienia tej placówki.

***

Artysta wystąpił w roli dyrygenta w końcowym epizodzie PIANISTY Romana Polańskiego, a także dokonał dla tego filmu nagrania ścieżki dźwiękowej z muzyką Wojciecha Kilara (SONY).

***
Poza swoim głównym zajęciem, Tadeusz Strugała poświęca się także pracy społecznej oraz jest autorem szeregu pomysłów i inicjatyw związanych z polskim życiem muzycznym. Działał lub nadal działa w rozmaitych organizacjach, będąc :

-członkiem Zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego a później jego Prezesem,
-członkiem Rady Muzyki przy Ministrze Kultury i Sztuki,
-członkiem Prezydium Zarządu TiFCh,
-członkiem Zarządu Międzynarodowej Fundacji Chopinowskiej, związany z Konkursem Chopinowskim (dwukrotnie prowadził finały, doprowadzając do zwycięstwa Dang Thai Sona i Stanislava Bunina),
-członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu,
-Prezesem Głównego Zarządu SPAM,
-członkiem-założycielem PTMW,
-członkiem-założycielem Fundacji Kultury Polskiej,
-członkiem Jury nagrody im. Andrzeja Hiolskiego,
-członkiem Komitetu Honorowego Międzynarodowego Konkursu im. S. Moniuszki,
-członkiem Rady Programowej PWM Kraków,
-członkiem Stowarzyszenia Twórczego POLART,
-Prezydentem Międzynarodowej Fundacji Wratislavia Cantans,
-członkiem Rady Fundacji Kultury Polskiej,
-członkiem Komitetu Honorowego Polskiej Fundacji Gastroenterologii.

Od roku 2010 przedstawiciel Ministra Kultury i DN w Radzie Programowej NOSPR w Katowicach.

***
Prywatnie miłośnik malarstwa i rysunku, kolekcjoner historycznych batut dyrygenckich, posiada w unikalnym zbiorze ponad 85 obiektów, które wystawiane są publicznie w Polsce i zagranicą. W ostatnim czasie w Lubece (Festiwal Schlezwig Holstein), w Krakowie (w Muzeum Narodowym), i w Palandze /Plunge/na Litwie (Pałacu Xs. Ogińskich).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny