Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek w Perkach Karpiach. Dzieci mają tu pomoc i opiekę

Julita Januszkiewicz
Do Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Perkach Karpiach (gmina Sokoły) uczęszcza 23 niepełnosprawnych dzieci.
Do Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Perkach Karpiach (gmina Sokoły) uczęszcza 23 niepełnosprawnych dzieci. Fot. Julita Januszkiewicz
Dotychczas niepełnosprawne dzieci najczęściej przebywały w czterech ścianach swojego domu. Teraz poczuły się bardziej otwarte i weselsze. W Perkach Karpiach działa Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy. To pierwsza taka placówka w województwie podlaskim i regionie.

Jak na razie do naszego ośrodka uczęszcza 23 uczniów w wieku od 3 do 24 lat - mówi Kamil Pęza, nauczyciel terapeuta.

Ciągle trwa nabór, bo z pomocy OREW może korzystać 50 dzieci, które mają głęboką, znaczną i umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną lub mają tzw. niepełnosprawność sprzężoną.

To dzieci z autyzmem, niedowidzące, mające problemy ze słuchem lub poruszaniem się itp.

Procedury przyjęcia

Zajęcia trwają od poniedziałku do piątku, przez sześć godzin. Co ważne, są bezpłatne. Rodzice płacą tylko za obiady i ubezpieczenie.

Niepełnosprawni nie muszą się też martwić o środki transportu. Bo codziennie spod ich domów zabiera specjalny, dostosowany do ich potrzeb samochód. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest:

- orzeczenie o potrzebie specjalnego kształcenia wydawane przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dziecka
- skierowanie lekarza rodzinnego na rehabilitacje.

Pieczę nad placówką ma podlaskie kuratorium oświaty.

Nauka i rehabilitacja

- Prowadzimy tutaj bardzo szeroki zakres działań edukacyjnych i terapeutycznych - tłumaczy Kamil Pęza.

Niepełnosprawne dzieci i młodzież uczą się, a każdy podopieczny ma indywidualny tok nauczania.

- Ale naszym celem jest też przygotowanie ich do życia, zdobycia większej samodzielności. By w przyszłości umiały funkcjonować bez ciągłej opieki rodziców lub opiekunów - mówi terapeuta.

Najważniejsze, że niepełnosprawni mają szansę zaprzyjaźnić się z rówieśnikami. Mogą też wyrażać swoje emocje, zwalczać lęki. I ot tak po ludzku pogadać o swoich problemach oraz poczuć się odważniejszymi i wartościowszymi.

Ośrodek zapewnia też kompleksową pomoc rehabilitacyjno-wychowawczą. Jest tu prowadzona terapia logopedyczna i psychologiczna. Dzieci mogą też uczestniczyć w zajęciach kinezyterapii, masażu, hydroterapii i muzykoterapii. A od nowego roku ma być hipoterapia.

Tak jak w Małopolsce

Wszystko to dzięki wykwalifikowanym specjalistom. Bo OREW zatrudnia terapeutów, psychologów, fizjoterapeutów, rehabilitantów, opiekunów dziecięcych. Jest też zapewniona opieka medyczna.

Ośrodek mieści się w Perkach Karpiach, w budynku byłej szkoły podstawowej. Jako, że z roku na rok uczyło się w niej coraz mniej dzieci, szkołę trzeba było zlikwidować.

Zaraz potem wójt Sokół Józef Zajkowski wpadł na pomysł, że zagospodaruje ten opustoszały budynek. Skontaktował się z Norbertem Krzykawskim prezesem Stowarzyszenia Pomocy "Szansa" z Witowic pod Częstochową.

Podczas wizyty w Małopolsce zobaczył jak takie ośrodki funkcjonują i postanowił utworzyć taki sam u siebie. Miał doświadczenie, bo to nie jedyna taka placówka w gminie. Pierwszy ośrodek dla niepełnosprawnych powstał w Dworakach Staśkach. A trzy lata temu na terenie wsi Stare Racibory utworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Najpierw, budynek po dawnej podstawówce w Perkach, trzeba było wyremontować. Powstały pracownie, klasy, szatnie, gabinety rehabilitacji i tzw. blok żywieniowy.

- Inwestycję zrealizowaliśmy bardzo szybko. W ciągu dwóch miesięcy. Wszystko kosztowało 1,5 miliona złotych, w tym 75 procent sfinansowała Unia Europejska, a resztę gmina - mówi Józef Zajkowski.

Placówkę prowadzi Stowarzyszenie Pomocy "Szansa", które otrzymuje oświatową subwencję. Szkoła jest zarejestrowana w starostwie powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem. OREW pomaga dzieciom z powiatu białostockiego, zambrowskiego, wysokomazowieckiego i bielskopodlaskiego.

PS. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 86 476 55 00 - Małgorzata Lasota lub Norbert Krzykawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny