Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osocze ozdrowieńców już nie jest rekomendowane w leczeniu COVID-19

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Anatol Chomicz
Według najnowszych wytycznych leczenia COVID-19 opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych podawanie osocza ozdrowieńców nie jest już rekomendowane. Lekarze mówią, że nie ma dowodów na jego skuteczność.

Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, którego prezesem jest prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, opublikowało zaktualizowane wytyczne dotyczące leczenia COVID-19. Najważniejszą zmianą w dokumencie jest to, że podawanie chorym osocza ozdrowieńców nie jest już rekomendowane.

Wcześniej osocze ozdrowieńców zalecane było w podstawowym leczeniu stadium drugiego, czyli pełnoobjawowego, w którym dochodziło do namnażania wirusa i pacjent wymagał leczenia w szpitalu. Teraz osocze "wypadło" ze schematu leczenia i może być podawane wyjątkowo - tylko, gdy szpital nie ma możliwości skorzystania z leku remdesivir.

- Mieliśmy do czynienia z kilkoma publikacjami naukowymi, z których wynika, że podawanie osocza pacjentom w cięższym stanie pocovidowego zapalenie płuc niczego nie wnosi - mówi prof. Wojciech Naumnik, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy UMB. - Już wcześniej Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zalecała, aby osocze podawać ostrożnie, tylko w wyjątkowych sytuacjach. Także od pewnego czasu odchodzono od tej praktyki.

Prof. Naumnik uważa, że należy zastanowić się, czy masowe apelowanie i zachęcanie do oddawania osocza ma obecnie sens.

- Podawanie osocza bardziej oddziaływało na psychikę pacjentów, którzy wierzyli w jego skuteczność. Natomiast, dane medyczne pokazują, że ta przydatność jest wątpliwa.

Jak mówi Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, szpitale zamawiają mniej osocza, ale wynika to z tego, że mniej pacjentów wymaga obecnie hospitalizacji.

- Wiemy jednak, że inne centra krwiodawstwa w Polsce nadal zużywają osocze - podkreśla Szutkiewicz. - Także samych pacjentów, którzy chcą zdać osocze jest mniej, jednak nadal dzwonią i dopytują się o taką możliwość.

Bartosz Szutkiewicz zapewnia, że osocze ozdrowieńców - nawet jeśli nie zostanie wykorzystane na potrzeby leczenia pacjentów z COVID-19 - może przydać się do innych celów i na pewno się nie zmarnuje.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny