Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby głuchonieme mogą kontaktować się ze Strażą Miejską za pomocą SMS-ów.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Każda osoba głucha może teraz prosić strażnika miejskiego o interwencję. Jeżeli pomocy będzie musiała udzielić policja, straż pożarna lub pogotowie ratunkowe, strażnik też ich o tym powiadomi.

Pomysł, który wypłynął z departamentu spraw społecznych i Straży Miejskiej spotkał się z wielkim zainteresowaniem naszych podopiecznych - mówi Walentyna Ptasznik, kierownik podlaskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. - Takiego rozwiązania do tej pory nie było w naszym mieście, dlatego uważam, że kontakt ze strażnikami przez SMS-a będzie bardzo ułatwiał wezwanie pomocy, także przez osoby głuche - dodała.

O pomoc proś przez SMS!

W Białymstoku mamy około dwóch tysięcy osób z poważnymi problemami słuchu - opowiada Walentyna Ptasznik - Aż 800 osób realnie może skorzystać z pomocy Straży Miejskiej.

A wystarczy jeden SMS pod specjalny numer telefonu: 600 900 986, który jest przeznaczony dla osób głuchoniemych, które potrzebują pomocy.

- Jest to rozwiązanie nowatorskie, umożliwiające osobom głuchoniemym całodobowe zgłaszanie interwencji dyżurnemu Straży Miejskiej przez wysłanie SMS-a - opowiada Joanna Szerenos Pawilcz z biura prasowego Straży Miejskiej. - Po odczytaniu wiadomości, tą samą drogą dyżurny poinformuję osobę zgłaszającą o przebiegu i sposobie załatwienia interwencji - dodaje.

Nawet gdy potrzebna karetka

Ale osoby głuche mogą liczyć na straż miejską nie tylko w sytuacjach, kiedy zauważą, że ktoś zakłóca porządek. Pomoc przyjdzie też w sytuacjach wyjątkowych, gdy potrzebna będzie pomoc medyczna, straż pożarna lub policja. Wtedy też mogą wysyłać SMS-a.

- Jeżeli zgłoszenie nie będzie mieściło się w ustawowych zadaniach Straży Miejskiej treść zgłoszonej interwencji przekazana zostanie odpowiedniej służbie w celu dalszej realizacji - tłumaczy Joanna Szerenos Pawilcz.

Kiedy SMS-em do policji i straży pożarnej?

Osoby głuche drogą SMS-ową na razie mogą kontaktować się tylko ze Strażą Miejską.

Policja na swojej stronie internetowej podaje adres e-mailowy, pod który można wysyłać informacje. - Oczywiście planujemy też inne możliwości kontaktu, ale na chwilę obecną można do nas tylko dzwonić i wysyłać e-maile - mówi Kamil Sorko z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Straż pożarna natomiast do końca 2010 roku zintegrować połączenia pogotowia ratunkowego ze swoimi jednostkami.

- W ramach rozbudowywania systemu alarmowego pod numerem 112 zostaną zintegrowane przyjmowanie zgłoszeń pod numerami 998 i 999, czyli ogólne zgłoszenia ratunkowe - opowiada Marcin Janowski, rzecznik prasowy podlaskich strażaków. - Poza tym zostanie także wprowadzony system “eCall", który da możliwość zgłaszania wydarzeń nie tylko za pomocą telefonu, ale także internetu - dodał.

W tym systemie osoby głuchonieme będą miały w telefonie zaprogramowany odpowiedni przycisk, po którego wciśnięciu zgłoszenie zostanie przekazane automatycznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny