W 2024 roku Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu obchodzi jubileusz 80-lecia swojego istnienia. Od 1959 r. siedzibą szkoły jest pałac w w Supraślu. Budynek, po licznych remontach, stał się najpiękniejszą szkołą na Podlasiu i przedmiotem dumy supraślan. Przez 80 lat swego istnienia Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu wykształciło wielu ludzi w różnych dziedzinach, takich jak:
- tkanina artystyczna,
- zabawkarstwo,
- snycerstwo,
- techniki rzeźbiarskie,
- techniki druku artystycznego,
- realizacje intermedialne,
- a nawet jubilerstwo.
Wystawa będzie wielopoziomowa
Prace prezentowane na jubileuszowej wystawie to przeszłość i teraźniejszość szkoły. Ekspozycja składa się z trzech głównych części. Pierwsza z nich to dzieła byłych pedagogów szkoły, m.in. T. Bołoza, A. Welsa, I. Musielak, S. Chudzika, W. Jurkowskiego, J. Debisa oraz A. Chorociej, które obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Są to obrazy namalowane w tradycyjnej technice olejnej oraz akwarele. Część z nich powstała w trakcie plenerów w Białowieży, które od połowy lat 60. XX wieku były organizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych w Białymstoku.
Drugą część wystawy stanowią prace uczniów i absolwentów, które zdobywały nagrody na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach twórczości młodzieży. Znajduje się tu szeroki wachlarz technik, poczynając od tradycyjnego rysunku i malarstwa, poprzez rzeźbę, tkaninę, fotografię, druk artystyczny czy realizacje intermedialne. W pracach młodych artystów widać wrażliwą i uważną obserwację otaczającego ich świata. Poddają oni analizie zachowanie i emocje ludzi, badają ich ekspresję, a to wszystko za pomocą szeregu środków, jakie oferują im poszczególne pracownie.
Trzecia część ekspozycji to prace artystów plastyków, obecnych nauczycieli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu (W. Adamowska, K. Gliwa, M. Józefowicz, M. Mariańska, M. Muszyńska-Józefowicz, M. Niedzielko, M. Waraksa, B. Wilczyńska, H. Wincenciak-Zamostna, U. Wyrzykowska) oraz pedagogów, którzy do niedawna byli zawodowo związani z placówką (U. Nagórna, M. Sienkiewicz, Z. Wasiluk, S. Wyszkowski, K. Zabłocka).
Warto dodać, że droga artystyczna nauczycieli niejednokrotnie rozpoczynała się w murach tejże szkoły.
Wernisaż jubileuszowej wystawy odbędzie się w ratuszu, głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, 13 września o godzinie 17. Wystawa potrwa do 28 lutego 2025 roku. Kuratorką jest Iwona Murawska.
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?