MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiem par to za mało. Radna chce miliona na program in vitro

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Projekt Jowity Chudzik  popierają m.in. poseł Robert Tyszkiewicz i lekarze zajmujący się leczeniem bezpłodności: prof. Sławomir Wołczyński i dr Monika Leśniewska. Wcześniej wszyscy pomagali przy przygotowaniu projektu do budżetu obywatelskiego.
Projekt Jowity Chudzik popierają m.in. poseł Robert Tyszkiewicz i lekarze zajmujący się leczeniem bezpłodności: prof. Sławomir Wołczyński i dr Monika Leśniewska. Wcześniej wszyscy pomagali przy przygotowaniu projektu do budżetu obywatelskiego. Wojciech Wojtkielewicz
Osiem par będzie mogło skorzystać z dofinansowania do zabiegów in vitro dzięki budżetowi obywatelskiemu. Jowita Chudzik chce, by taką możliwość miało jeszcze więcej osób.

Białostocki Pilotażowy Program In Vitro to pomysł Jowity Chudzik, białostockiej radnej z ramienia KO. Odpowiedni projekt zgłosiła do tegorocznego budżetu obywatelskiego. W głosowaniu poparło go 2195. To oznacza, że projekt został zakwalifikowany do realizacji.

Wszystko wskazuje na to, że potrzebujące tego typu pomocy lekarskiej pary starające się o dziecko z programu będą mogły skorzystać już w przyszłym roku. Na razie trzeba bowiem miasto ma wyłonić podmiot, który przygotuje program, a ten musi zostać zaakceptowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. W programie będą mogły wziąć udział pary, które poddały się wcześniejszemu leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego, mieszkają w Białymstoku minimum 12 miesięcy od złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie są beneficjentami podobnego programu rozliczanego z pieniędzy publicznych.

20 spośród 180. To wyniki głosowania na budżet obywatelski. Zobacz, które projekty zostaną zrealizowane

Jest tylko jedno ale. Projekt Jowity Chudzik to jeden z najmniej kosztownych w całym budżecie. Na pomoc bezdzietnym parom przewidzianych jest bowiem zaledwie 50 tys. zł. To oznacza, że tylko osiem par będzie mogło otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł. To – według Jowity Chudzik – zdecydowanie za mało, bo potrzebujących jest o wiele więcej.

– Dlatego już dziś rozpoczynam rozmowy z białostockimi radnymi. Będę przekonywać ich, że warto poprzeć pełnowymiarowy samorządowy program in vitro w naszym mieście. Zamierzam go złożyć do rady miasta już na początku przyszłego roku. Białystok potrzebuje pełnowymiarowego programu in vitro. A głosowanie w budżecie obywatelskim pokazało, że białostoczanie tego chcą – mówi radna.

Chciałaby, by projekt trwał trzy lata i by jego finansowanie wyniosło co najmniej milion złotych. To pozwoliłoby, by z programu skorzystało 70 par, a każda z nich mogłaby skorzystać z dofinansowania w wysokości 5 tys. zł do trzech procedur.

Projekt Jowity Chudzik popierają m.in. poseł Robert Tyszkiewicz i lekarze zajmujący się leczeniem bezpłodności: prof. Sławomir Wołczyński i dr Monika Leśniewska. Wcześniej wszyscy pomagali przy przygotowaniu projektu do budżetu obywatelskiego.

– Mam nadzieję, że ten program zostanie zrealizowany, bo przecież białostoczanie zasługują, by być w każdej dziedzinie medycyny leczeni metodami, które akceptuje cały świat – mówi prof. Wołczyński.

UMB. Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej zbada nowotwory nadnerczy

A poseł Robert Tyszkiewicz zwraca uwagę, jak bardzo tego rodzaju programy są potrzebne: – Polska jest w najgorszej sytuacji demograficznej od drugiej wojny światowej – mówi. I przytacza dane: – W latach 2020-2022 urodziło się w Polsce 674 tys. dzieci. W tym samym czasie zmarło 1 mln 17 tys. osób. Deficyt urodzeń w ciągu tych dwóch ostatnich lat wynosi 342 tys. Również Białystok ma ujemny przyrost naturalny. Dane statystyczne mówią o deficycie 565 urodzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny