Ósemka do Jeżewa: Archeolodzy wejdą na budowę

Archiwum
Wojewódzki Podlaski Konserwator Zabytków wstrzymał prace budowlane w rejonie odkrycia
Wojewódzki Podlaski Konserwator Zabytków wstrzymał prace budowlane w rejonie odkrycia Archiwum
Udostępnij:
Zbadany zostanie teren w pobliżu Pajewa. Podczas prac budowlanych odkryto ślady ceramiki oraz materiał krzemowy. O śladach osadnictwa pradziejowego świadczy też obiekt wypełniony szarym piaskiem. Wojewódzki Podlaski Konserwator Zabytków wstrzymał prace budowlane w rejonie odkrycia.

Był tam prowadzony nadzór archeologiczny - mówi Zofia Cybulko, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Znaleziono tam szczątki i dlatego prace zostały wstrzymane. Przed podjęciem dalszych prac muszą tam być wykonane badania wykopaliskowe.

Elementy ceramiki oraz materiał krzemowy odkryto w okolicach Pajewa podczas budowy ekspresowej ósemki z Białegostoku do Jeżewa. Archeolodzy już wcześniej, przed rozpoczęciem inwestycji, prowadzili tu badania. Ale miejsce nowego znaleziska wtedy było niedostępne.

- Teren po tej stronie drogi był zakrzewiony i zadrzewiony - tłumaczy Jerzy Maciejczuk, starszy inspektor ochrony zabytków. - Po ich wycięciu, w trakcie zdejmowania humusu archeolog zauważył ciekawe ślady.

Ciekawe znaleziska na trasie ósemki

Teraz inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku zleci wykonanie niezbędnych badań archeologicznych po północnej stronie obecnej drogi. Mają one zakończyć się jeszcze w kwietniu.

- Prace na budowie zostały wstrzymane na odcinku około 150 metrów. Ogółem obszar prac archeologicznych obejmie w tym miejscu 38,5 ara po północnej stronie istniejącej drogi - podkreśla Rafał Malinowski, rzecznik GDDKiA. - Na pozostałych fragmentach roboty idą pełną parą, więc większego zagrożenia dla terminów na razie nie ma.

W okolicach Pajewa już pod koniec ubiegłego roku wstrzymywano prace budowlane. Znaleziono bowiem szczątki ludzkie poza ogrodzeniem mogiły z czasów pierwszej wojny światowej.

- Okazało się, że jest tam cmentarzysko szkieletowe z XVII i XVIII wieku - opowiada Weronika Bujnowicz-Zgodzińska, która prowadziła wtedy badania archeologiczne. - Było tam 112 pochówków, w większości w malowanych i zdobionych trumnach.

Około 30 procent znalezionych szczątków należało do osób poniżej 16 roku życia. W grobach były też monety, które mogą świadczyć o wpływach pogańskich. - Niektóre z nich były schowane w dłoni tak, żeby ksiądz ich nie widział - mówi archeolog. - Mogły być symboliczną opłatą za przewóz.

Najstarsza z monet datowana jest na 1582 rok. Poza cmentarzyskiem, badacze natrafili też na ślady osady z okresu epoki brązu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
al
Jak nie ekolodzy to archeolodzy czyli Polski bajzel . Przecież archeolodzy mieli czas na wykopaliska po wykupieniu gruntów

I mieli kopać w ciemno, na ogromnym terenie, gdzie równie dobrze mogliby się natknąć na kamienie, korzenie, larwy i pędraki. Wtedy byś napisał/-a: "Marnowanie pieniedzy, kopią, nie wiedząc, czy coś znajdą..."
M
Marco Polo
Najpierw należy wszystkim wyjaśnić, jakie nastawienie do zabytków wykazuje ten nasz - pożal się Boże - "konserwator", a dopiero potem pozwalać mu się wtrącać do różnych spraw.

Kto wie, jak wyglądała ul. Warszawska jeszcze pięć lat temu, a jak wygląda teraz, ten wie, o czym piszę.
o
okoliczny komentator
zatrzymajcie wszystkie budowy drog ,ruscy nas porozjezdzaja a za sto lat archeolodzy nawet nie beda musieli nic odkopywac wszystko bedzie jak jest tylko nas nie bedzie wyslijcie archeologow do gospodarstwa Roberta i Ewy to nie jest daleko to moze niech tam sobie pokopia
c
czobut lewy
Nie uważam się za lokalną patryjotkę, ani za patryjotę w ogólnym tego słowa znaczeniu, ale mam szacunek do historii. Archeolodzy zrobią swoje i prace drogowe ruszą dalej.Podlasie kryje jeszcze wiele tajemnic. Nie można tego zaprzepaścić.Budowa drogi i tak by się pewnie przeciągała ,jak to zazwyczaj u nas bywa :)

To do Jeżewa Icki wieźli garnki i PO drodze POgubili
g
gosc
Jak nie ekolodzy to archeolodzy czyli Polski bajzel . Przecież archeolodzy mieli czas na wykopaliska po wykupieniu gruntów
h
heheheh
Sprawę powinien zbadać Urząd Skarbowy, jeśli Neandertale tłukli tu ceramikę "na czarno" bez zgłoszenia i ZUS-u, to z samych mandatów z odsetkami wystarczy na dwupasmówkę do Wrocławia

dobry komentarz:) pozdrawiam
j
jaaa
historia historią, wstrzymują budowę drogi bo coś znaleziono, pewnie cennego i niezwykle rzadkiego, ale dlaczego nie ma głosów sprzeciwu dla odnalezionych i zasypanych tuneli przy ul. Kilińskiego w Białymstoku, zasypanych fundamentach wagi miejskiej koło ratusza. to co zostanie tam znalezione trafi pewnie do jakiegoś muzeum i będzie ciszyło nielicznych, najbardziej pracowników muzeum. to czym możemy cieszyć się sami, to co może być dostępne zasypujemy. taki jest właśnie białystok. i my chcemy być kulturalną stolicą europy.
k
kru
Sprawę powinien zbadać Urząd Skarbowy, jeśli Neandertale tłukli tu ceramikę "na czarno" bez zgłoszenia i ZUS-u, to z samych mandatów z odsetkami wystarczy na dwupasmówkę do Wrocławia
k
kru
Czy to znaczy że Twoją ojczyzną jest Związek Radziecki?
t
tristuska
Nie uważam się za lokalną patryjotkę, ani za patryjotę w ogólnym tego słowa znaczeniu, ale mam szacunek do historii. Archeolodzy zrobią swoje i prace drogowe ruszą dalej.Podlasie kryje jeszcze wiele tajemnic. Nie można tego zaprzepaścić.Budowa drogi i tak by się pewnie przeciągała ,jak to zazwyczaj u nas bywa :)
w
www
Zawsze byłem przeciwny wstrzymywaniu prac. Ale kiedyś przechodząc obok wykopalisk pod drogę byłem świadkiem odkrycia pozostałości po zabudowaniach z xv-xvi wieku. Emocje uczestniczenia w tym były niesamowite. Od tamtej pory jestem zwolennikiem prac wykopaliskowych, przecież budowa będzie wstrzymana tylko na krótki okres. Po wybudowaniu drogi już nigdy nie odzyskało by się naszej historii z tego terenu
w
wikwaw
Skojarzyło mi się z jesiennym obrazem na polach: jedzie ciągnik, a za nim dostojnie kroczą bociany. W tym przypadku jadą spychacze i ciężki sprzęt, a za nimi kroczą archeolodzy z opuszczonymi głowami ;-)
L
Lokalny patryjota
archeoterroryści, archeooszołomy, pseudoarcheolodzy znowu blokują budowę dróg w naszym regionie, chcą z Podlasia zrobić skansen!!
S
Sledzik
Sensacja- Pierwsz dolina krzemowa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej- gdzie to rządzi Marszałek Dworzański pod prokuratorskimi zarzutami .
h
henik
Wykopaliska ,znowu zatrzymają budowę będziemy jezdzić ale czy na pewno samochodami!!!!!!!!!!!!!
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie