Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ósemka do Jeżewa: Archeolodzy wejdą na budowę

Archiwum
Wojewódzki Podlaski Konserwator Zabytków wstrzymał prace budowlane w rejonie odkrycia
Wojewódzki Podlaski Konserwator Zabytków wstrzymał prace budowlane w rejonie odkrycia Archiwum
Zbadany zostanie teren w pobliżu Pajewa. Podczas prac budowlanych odkryto ślady ceramiki oraz materiał krzemowy. O śladach osadnictwa pradziejowego świadczy też obiekt wypełniony szarym piaskiem. Wojewódzki Podlaski Konserwator Zabytków wstrzymał prace budowlane w rejonie odkrycia.

Był tam prowadzony nadzór archeologiczny - mówi Zofia Cybulko, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Znaleziono tam szczątki i dlatego prace zostały wstrzymane. Przed podjęciem dalszych prac muszą tam być wykonane badania wykopaliskowe.

Elementy ceramiki oraz materiał krzemowy odkryto w okolicach Pajewa podczas budowy ekspresowej ósemki z Białegostoku do Jeżewa. Archeolodzy już wcześniej, przed rozpoczęciem inwestycji, prowadzili tu badania. Ale miejsce nowego znaleziska wtedy było niedostępne.

- Teren po tej stronie drogi był zakrzewiony i zadrzewiony - tłumaczy Jerzy Maciejczuk, starszy inspektor ochrony zabytków. - Po ich wycięciu, w trakcie zdejmowania humusu archeolog zauważył ciekawe ślady.

Ciekawe znaleziska na trasie ósemki

Teraz inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku zleci wykonanie niezbędnych badań archeologicznych po północnej stronie obecnej drogi. Mają one zakończyć się jeszcze w kwietniu.

- Prace na budowie zostały wstrzymane na odcinku około 150 metrów. Ogółem obszar prac archeologicznych obejmie w tym miejscu 38,5 ara po północnej stronie istniejącej drogi - podkreśla Rafał Malinowski, rzecznik GDDKiA. - Na pozostałych fragmentach roboty idą pełną parą, więc większego zagrożenia dla terminów na razie nie ma.

W okolicach Pajewa już pod koniec ubiegłego roku wstrzymywano prace budowlane. Znaleziono bowiem szczątki ludzkie poza ogrodzeniem mogiły z czasów pierwszej wojny światowej.

- Okazało się, że jest tam cmentarzysko szkieletowe z XVII i XVIII wieku - opowiada Weronika Bujnowicz-Zgodzińska, która prowadziła wtedy badania archeologiczne. - Było tam 112 pochówków, w większości w malowanych i zdobionych trumnach.

Około 30 procent znalezionych szczątków należało do osób poniżej 16 roku życia. W grobach były też monety, które mogą świadczyć o wpływach pogańskich. - Niektóre z nich były schowane w dłoni tak, żeby ksiądz ich nie widział - mówi archeolog. - Mogły być symboliczną opłatą za przewóz.

Najstarsza z monet datowana jest na 1582 rok. Poza cmentarzyskiem, badacze natrafili też na ślady osady z okresu epoki brązu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny