Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscar: Jak zostać królem - najlepszy film roku.

Fot. Mat. dystrybutora
, czyli The Kings Speech to film 2010 roku. Najlepszy aktor to Colin Firth (na zdjęciu)
, czyli The Kings Speech to film 2010 roku. Najlepszy aktor to Colin Firth (na zdjęciu) Fot. Mat. dystrybutora
Oscary: Jak zostać królem - najlepszy film roku. Najlepszy aktor to Colin Firth grający króla Jerzego VI. Natalie Portman to najlepsza aktorka - rola w filmie Czarny Łabędź. Zadnego Oskara nie dostało Prawdziwe męstwo.

Historia o jąkającym się królu Wielkiej Brytanii Jerzym VI, czyli film "Jak zostać królem" Toma Hoopera zdobył Oscara dla najlepszego filmu - najważniejszą nagrodę filmową Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Film Hoopera, którego angielski tytuł brzmi "The King's Speech" (Mowa króla), był faworytem tegorocznej gali w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

Film ten został też wyróżniony za najlepszą reżyserię (Oscar dla Toma Hoopera) i najlepszą rolę pierwszoplanową (nagroda dla Colina Firtha).

Tematem filmu Hoopera jest historia króla Anglii Jerzego VI, który uczy się, jak przestać się jąkać. Pomaga mu w tym logopeda Lionel Logue (gra go Geoffrey Rush, nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy), co ostatecznie usuwa przypadłość utrudniającą królewskie przemówienia. Pozbycie się jąkania u brytyjskiego monarchy jest szczególnie ważne ze względu na zbliżający się wybuch II wojny światowej. Naród Zjednoczonego Królestwa potrzebuje bowiem moralnego wsparcia do walki z hitlerowskimi Niemcami.

Historia króla Jerzego VI - sfilmowana przez Hoopera - jest oparta na faktach. Książę Albert wstąpił na tron w maju 1937 r. po niespodziewanej abdykacji jego starszego brata Edwarda VIII. Jako osoba mająca trudności z wysławianiem się i w dodatku nieśmiała książę Yorku niechętnie wstąpił na tron. Przyjmując imię Jerzego VI chciał kontynuować politykę swojego ojca i odbudować prestiż monarchii w społeczeństwie Zjednoczonego Królestwa.

W rywalizacji o prestiżową statuetkę obraz Toma Hoopera pokonał m.in. "Czarnego łabędzia" Darrena Aronofsky'ego, "The Social Network" Davida Finchera i film braci Ethana i Joela Coenów "Prawdziwe męstwo" ("True Grit").

Zwycięstwo "Jak zostać królem" ogłosił Steven Spielberg.

Oscar dla Natalie Portman

Natalie Portman - za kreację baletnicy w filmie Darrena Aronofsky'ego "Czarny łabędź" przygotowującej się do roli w słynnym "Jeziorze łabędzim" - otrzymała tegorocznego Oscara dla najlepszej aktorki.

Portman w filmie Aronofsky'ego wciela się w postać Niny Sayers - jednej z najlepszych tancerek prestiżowego New York City Ballet - przygotowującej się do głównej roli w balecie Piotra Czajkowskiego "Jezioro łabędzie".

Widz obserwuje stopniową przemianę tożsamości baleriny, która musi zmierzyć się z pogodzeniem dwóch sprzecznych ról: niewinnego i delikatnego Białego Łabędzia oraz zmysłowego i mrocznego Czarnego Łabędzia.

Przyznanie nagrody Portman ogłosił Jeff Bridges nominowany w tym roku do Oscara w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska za rolę w filmie "Prawdziwe męstwo" braci Coen.

Oscar za najlepszą muzykę: "The Social Network"

Trent Reznor i Atticus Ross zdobyli Oscara za najlepszą muzykę do filmu "The Social Network" Davida Finchera. Nagrodę wręczyli Nicole Kidman i Hugh Jackman.

Na ścieżce dźwiękowej Trenta Reznora i Atticusa Rossa do filmu opowiadającego historię twórcy portalu społecznościowego Facebook dominuje elektronika, przeplatana z klasycznymi dźwiękami pianina. Utwory Trenta Reznora - a dokładniej jego grupy Nine Inch Nails - były już wykorzystywane w wielu filmach, m.in. w "Zagubionej autostradzie" Davida Lyncha.

W kategorii najlepszy dźwięk Oscar przypadł Lorze Hirschberg, Gary'emu A. Rizzo i Edowi Novickowi za dźwięk w filmie "Incepcja". Statuetkę zdobył też montażysta dźwięku tego filmu - Richard King.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny