Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osadzeni będą pracować w podlaskich nadleśnictwach. To efekt współpracy Lasów Państwowych i Służby Więziennej

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Dzisiaj (7 października) zawarto współpracę między Lasami Państwowymi a Służbą Więzienną. Porozumienie umożliwiające prace osadzonych w nadleśnictwach białostockiej dyrekcji LP podpisali dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Nowak i dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku pułkownik Piotr Kondraciuk.
Dzisiaj (7 października) zawarto współpracę między Lasami Państwowymi a Służbą Więzienną. Porozumienie umożliwiające prace osadzonych w nadleśnictwach białostockiej dyrekcji LP podpisali dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Nowak i dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku pułkownik Piotr Kondraciuk. Alicja Olchanowska
Porozumienie umożliwiające prace osadzonych w nadleśnictwach białostockiej dyrekcji LP podpisali dzisiaj (7 października) dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Nowak i dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku pułkownik Piotr Kondraciuk.

- Podpisanie porozumienia z lasami państwowymi jest kolejnym etapem rozwijania rządowego programu "Praca dla więźniów". My, jako Służba Więzienna, stawiamy sobie za priorytet to, aby skazani pracowali odpłatnie, bo zarabiają wtedy na siebie, swoje rodziny i na spłatę długu wobec państwa - tłumaczy płk Piotr Kondraciuk.

Do pracy w kilku regionalnych nadleśnictwach wybrano określoną grupę osadzonych. To tacy, którzy najczęściej mają niskie wyroki, krótki termin kary i nie stwarzają społecznego zagrożenia, a przede wszystkim chcą pracować.

- To grupa, co do której mamy pewność, że wyjdą do pracy, wrócą i nie popełnią po drodze żadnego przestępstwa - dodaje płk Kondraciuk.

Praca w Lasach Państwowych to dla osadzonych duża odmiana. Dotychczas zatrudniani byli głównie w sektorach przemysłowych i maszynowych. Teraz będą mieli styczność z naturą.

- Praca u nas nie tylko oferuje dobre zarobki, dodatkowo daje możliwość pobytu wśród pięknej przyrody. Las uczy wrażliwości, kultury, szlachetności. Ludzie w takim otoczeniu stają się lepsi - mówi Andrzej Nowak.

Osadzeni będą wykonywać proste prace, nie wymagające specjalnych kwalifikacji jak prace porządkowe, budowanie budek lęgowych, grodzenie upraw czy zabezpieczanie sadzonek przed zwierzyną.

Teren, na którym będą pracować osadzeni musi być specjalnie przygotowany przez Służbę Więzienną.

- Musimy to miejsce rozpoznać, zidentyfikować potencjalne zagrożenia i odpowiednio je kontrolować - wyjaśnia rzecznik prasowy Podlaskiej Służby Więziennej mjr Michał Zagłoba.

Porozumienie podpisano o godz. 12 przy parkingu leśnym w Nadleśnictwie Dojlidy. Dokument jest ważny od dzisiaj i otwiera drogę do współpracy na szczeblu regionalnym. O szczegółach zatrudnienia osadzonych decydują poszczególne nadleśnictwa i zakłady karne.

- Kilka zakładów karnych już wyraziło zainteresowanie. Są to m.in. zakład w Grądach Woniecko, Suwałkach, Czerwonym Borze. Osadzeni będą mogli pracować w około 7 nadleśnictwach - zdradza rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Jarosław Krawczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny