IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Tak się bawi Białystok!

  Rozwiń
  IMPREZY
  Zwiń

  Tak się bawi Białystok!

  Białostoczanie wiedzą jak się bawić. Oto ostatnie gorące imprezy

  Osada Vida nagrała Particles

  Osada Vida nagrała Particles

  (dor)

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Particles to nowa płyta formacji Osada Vida

  Particles to nowa płyta formacji Osada Vida

  Osada Vida, śląski zespół progresywno-metalowy, właśnie może się pochwalić czwartym albumem. W roli wokalisty na krążku "Particles" debiutuje Marek Majewski.
  Particles to nowa płyta formacji Osada Vida

  Particles to nowa płyta formacji Osada Vida

  Osada Vida lekko odświeżyła swoje brzmienie. Analogowo brzmiący, perlisty syntezator Rafała Paluszka wprowadza w radosny nastrój "Hard-Boiled Wonderland". Zespół inteligentnie czerpie z współczesnego progresywnego muzykowania, nadając kompozycjom osobiste piętno. A otwierający utwór zdaje się być świadectwem z trudem hamowanej wirtuozerii grupy, w dodatku z bardzo przebojowymi frazami.

  "Stronger" zaczyna się nieco mroczniejszym riffem gitary, ale jasny i pewny głos Majewskiego zmienia te dość prostackie skojarzenie w bardziej wyrafinowaną formę. Zespół niemal zrezygnował tu z klawiszy, ograniczając ich obecność do tła. W ten sposób kłania się chyba fanom starego, melodyjnego hard rocka.

  Ale grupa nie odpuszcza sobie wiele. W "Fear" słychać, że gitarzysta Bartek Bereska opanował nie tylko patenty Steve Hacketta, ale potrafi zagrać prawdziwie progresywny metal. Pomysłowość melodyczna zespołu znów zaskakuje. Śmiało łączą różne formy, a w dodatku nie boją się mieszać brzmień, co czyni ich wizję muzyki tym bardziej unikalną.

  W "Those Days" Majewski właściwie najpierw bardziej melorecytuje, niż śpiewa. I tu także wypada bardzo przekonująco, a rozlewny, klasycznie progresywny refren dodaje uroku i tej kompozycji. Fantastycznie wypada zwolnienie w drugiej części piosenki zwieńczone klasycznym, rockowym i bardzo melodyjnym solem gitary.

  Do piosenki "Shut" z industrialnie brzmiącymi klawiszami Osada Vida zaprosili Sivego z Tuff Enuff. Zestawienie dwóch odmiennych głosów i dwóch muzycznych estetyk znów wychodzi grupie na dobre. Muzyka brzmi i niepokojąco i bardzo intrygująco zarazem. I jest w niej duża doza rockowego szaleństwa.

  Jeszcze inaczej brzmi ""David’s Wasp". Tu grupa wsłuchuje się nieco w Porcupine Tree, ale jak zawsze - robi to na swój sposób. Kiedy do głosu dochodzi gitara elektryczna, słychać w niej podobnie bluesowe frazy, jakimi swoje najlepsze solówki okraszał David Gilmour.

  "Diffrent Worlds" to powrót do świata jazz rocka flirtującego z muzyką progresywną. A skoro zespół pochodzi ze Śląska, można pokusić się, że gdzieś głęboko brzmi w nim echo dawnego… SBB.

  "Until You’re Gone" to jedna z nielicznych piosenek, utrzymanych w umiarkowanym tempie, wręcz ballada. Oczywiście Osada Vida czyni z niej niemal hymn poświęcony samotności. I kiedy wydaje się, że w bombastyczności dorówna mistrzom z Electric Light Orchestra, znów piosenka skręca w inną stronę.

  "Mighty World" to ukłon w stronę mocnego, prog-metalowego grania. Machina rytmiczna zespołu działa idealnie, a i w linii melodycznej można dosłuchać się przebojowych fraz. Ale to jeszcze nie koniec.

  Zespół dorzucił swoją wersję "Master of Puppets" Metalliki. Tu brzmi jakby od zawsze miała być kompozycją z płyt King Crimson. Niemal swinguje, ale nie traci mocy. Intrygująca - naprawdę.

  Osada Vida brzmi zaskakująco, gra przejrzyście i właściwie tworzy muzykę całkowicie uniwersalną. Tylko od determinacji Metal Mind Productions zależy, dokąd zaprowadzą śląski zespół ich autorskie kompozycje. Muzycy dali z siebie 100 procent.


  Czytaj e-wydanie »
  Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka