MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ortopedia i urologia w Śniadecji już po remoncie. Remont kosztował 13 mln zł

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wideo
od 16 lat
Odziały Ortopedyczno-Urazowego oraz Urologii Onkologicznej i Ogólnej w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku przenoszą się w nowe miejsce. Remont i doposażenie kosztowały prawie 13 mln zł.

To przede wszystkim komfort dla pacjentów, ale i dla nas, lekarzy – podkreśla Andrzej Nazarkiewicz, lekarz z oddziału urologii.

Teraz w obu oddziałach sale są jedno-dwuosobowe, każda ma łazienkę. Oddział urologiczny na raz może przyjąć 20 pacjentów, na ortopedycznym są 34 łóżka. Wyremontowane są też korytarze, pokoje lekarskie, dyżurki.

– Powstał też u oddział zabiegowy, gdzie będziemy mogli przeprowadzać nieduże zabiegi bezpośrednio na oddziale, niekoniecznie korzystając z wyposażenia bloku operacyjnego – dodaje.

Oddział urologiczny to największy tego typu ośrodek w naszym województwie. Rocznie przyjmuje około 1,5 tys. pacjentów, nie tylko chorych onkologicznie.

Z kolei dr Jerzy Wojnar, ordynator ortopedii przypomina, że u niego na oddziale, przed remontem lekarze wykonywali ponad 2 tys. zabiegów rocznie.

– Teraz do takiej intensywności chcemy wrócić jak najszybciej – zapowiada.

Pacjenci na oba oddziały (zlokalizowane na drugim piętrze głównego budynku szpitala przy ul. Skłodowskiej) trafią lada dzień. Na razie leczeni są w oddziałach tymczasowych, gdyż remont trwał od maja 2021 roku i nikt w szpitalu nie wyobrażał sobie, by przez tak długi czas pacjenci mogli pozostać bez opieki. Pomieszczenia wymagały odnowy – remontu nie było tu od 50 lat!

Szpital Wojewódzki w Białymstoku. Aby pacjenci mieli wygodniej

Całość prac kosztowała blisko 12,84 mln zł, kwota dofinansowania z budżetu województwa to 4,89 mln zł, pozostałe fundusze to dotacje unijne. Z części dotacji marszałkowskiej oddziały zostały doposażone w nowy sprzęt medyczny: m.in. aparat RTG, kardiomonitory, aparat EKG oraz łóżka. Na blok operacyjny na ortopedii zostały zakupione napędy chirurgiczno-ortopedyczne oraz zaciski pneumatyczne. Ponadto samorząd województwa przekazał szpitalowi dwie dodatkowe dotacje na umeblowanie oddziałów: Ortopedyczno-Urazowego – 500 tys. zł oraz Urologii Onkologicznej i Ogólnej – 700 tys. zł.

– Staramy się systematycznie inwestować w szpital, remontować oddziały, wyposażać w sprzęt medyczny, by jakość świadczonych usług medycznych, ale też i komfort pracy personelu były coraz lepsze – mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Wylicza, że w latach 2019-2023 „Śniadecja” otrzymała z budżetu województwa, budżetu państwa i funduszy unijnych wsparcie w łącznej wysokości ponad 63 mln zł.

– A jeszcze duże plany przed nami. Na pewno chcemy wyremontować budynek kohortacyjny, który już został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy . A druga rzecz to remont budynku, gdzie znajdują się wszystkie poradnie – dodaje marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny