Spis treści
– Orszak Trzech Króli walnie przyczynił się do ożywienia i popularyzacji tradycji jasełkowych i kolędniczych. Głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i religijności ludowej, dzięki Orszakowi zostały przeniesione w wiek XXI i przeszczepione na grunt miejski. Tę ciągłość między dawnym folklorem a nowoczesnymi zwyczajami uważam za niezwykle cenną wartość, umacnia ona bowiem naszą tożsamość, więzi międzypokoleniowe i jedność wspólnoty narodowej na całym świecie – przekazał prezydent Andrzej Duda w liście do osób biorących udział w Orszaku.
Cała Polska nie tylko świętuje, ale też pomaga
W Warszawie pochód jasełkowy wyruszy spod kolumny Zygmunta, a zwieńczenie będzie miał w stajence na placu Piłsudskiego. Prawdopodobnie będzie to największe uliczne zgromadzenie w kraju. Wrocław, po pandemicznej przerwie, wraca do świętowania. Tradycyjnie, oprócz biblijnych postaci, pojawią się te historyczne, związane z miastem. Była już św. Jadwiga Śląska, bł. Czesław, Jan Chrzciciel, w 2023 roku na trasę wyruszy św. Jan Nepomucen. Postać tak, jak patron, ma ochronić przed złem, m.in. powodziami i chorobami.
W wielu miejscach w czasie obchodów święta Trzech Króli prowadzone będą zbiórki dla potrzebujących, w tym także rodzin z Ukrainy. W Myśliborzu każdy chętny może dać datek na wsparcie misji w RPA. W przygotowania Orszaków włączają się też bezdomni. W Krakowie, dzięki wsparciu wolontariuszy z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, powstały szkatułki na dary dla Trzech Króli.
Gwiazda - tegoroczny symbol orszaków
Motywem przewodnim jest gwiazda. Symbolizuje światło, drogę do Boga, w przypadku mędrców była znakiem, który pokazał, że zbliża się coś ważnego. Aby jednak iść zgodnie z drogą wiary, potrzebni są przewodnicy. Jak przekazuje miasto Gdańsk, motyw gwiazdy, komety i światła przewijać się będzie w okrzykach orszaków prowadzonych przez każdego z Królów. Na oficjalnej stronie czytamy:
- „Gdy droga niełatwa – trzymamy się światła” – wołać będą wojownicy afrykańscy,
- „Komety promienie – wskazują zbawienie” – usłyszymy z ust orszaku Króla Azjatyckiego,
- „Niebo dobrze radzi – Niech gwiazda prowadzi!” - będzie zawołaniem rycerzy króla europejskiego.
Zwierzęta też pójdą w pochodach
W parafii św. Wojciecha w Przasnyszu Trzej Królowie przejadą na koniach, a ich poszczególni dworzanie poniosą sztandary. W Krakowie do 30 grudnia można było zgłaszać swoją kandydaturę do… poprowadzenia wielbłąda. Zwierzęta to nieodłączny element nie tylko szopki, ale i orszaków. Zarówno miasta, jak i wsie, chcą uatrakcyjnić korowody i angażują w występy konie, wielbłądy lub owieczki. Oczywiście mają one zapewnione odpowiednie warunki i nie są narażane na stresujące sytuacje. W większości kraju zwierzęta w trakcie święta mają specjalną zagrodę na trasie orszaku lub bezpośrednio w kościele. Tam można podejść i popatrzeć na poszczególne gatunki.
Lista miast i wsi, które biorą udział w orszakach, jest długa. Zobacz, gdzie warto wybrać się na wspólne świętowanie!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?