6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, znane również jako Święto Trzech Króli. Tego dnia tradycyjnie ulicami Białegostoku, jak też wielu miast w naszym regionie przeszedł wyjątkowo barwny orszak.
- Chcemy pokazać dzieciom polskie tradycje. Chociaż mniejsze pociechy mają po prostu dobrą zabawę, to starsze już rozumieją jak dużą wartość ma wspólna modlitwa i zakorzenienie w wierze - mówiła pani Joanna z Białegostoku, która na orszak zabrała córki Paulinę, Weronikę i Dominikę. Wszystkie obowiązkowo odziane w korony i niebieskie peleryny, które rozdawali organizatorzy.
ORSZAK TRZECH KRÓLI 2020 Białystok
W podobnym stroju na największych jasełkach w mieście wystąpiła kilkuletnia Oliwia. Przygotowane inscenizacje przed Pałacem Branickich obserwowała siedząc na ramionach taty. Ale to prawdziwi królowie? - dopytywała mała białostoczanka. Ojciec nie próbował wyprowadzić jej z błędu.
- To trochę tak, jak ze świętym Mikołajem - puścił oko pan Jakub - Mamy dzień wolny i cieszę się, że możemy go spędzić razem nie tylko siedząc w domu, ale uczestnicząc w ważnym wydarzeniu. Już drugi raz zabraliśmy naszą córkę na przemarsz. Rok temu była tu w wózku i też się jej podobało - dodał z uśmiechem białostoczanin.
Białostocki Orszak Trzech Króli zainaugurowała msza w katedrze. W południe uczestnicy zebrali się na dziedzińcu Pałacu Branickich, by obejrzeć barwną inscenizację. A tuż po niej barwny korowód przeszedł ulicami Legionową, Skłodowskiej, placem NZS, kończąc na Rynku Kościuszki. Scenariusz wydarzenia został oparty na ewangelicznym przekazie – mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by dotrzeć do ubogiej szopy, w której narodził się Chrystus i oddać mu pokłon.
Orszak zwieńczył koncert kolęd przed katedrą. Tegoroczne hasło orszaku "Cuda, cuda ogłaszają" jest fragmentem refrenu utworu „Dzisiaj w Betlejem” – jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Chociaż na scenie zostały dziś przypomniane polskie kolędy od tych najstarszych po współczesne.
Orszak zapisał się już w pamięci białostoczan, wpisując się również w kalendarz cyklicznych imprez plenerowych miasta. Jest to przykład partnerskiej współpracy wielu podmiotów i instytucji, która jednocześnie promuje wizerunek Białegostoku jako miasta kultywującego tradycje. W organizację przedsięwzięcia zaangażowały się białostockie szkoły, przedszkola i domy kultury, a także wspólnoty i ruchy katolickie oraz osoby prywatne.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?