Spis treści
Wizja wodorowej przyszłości
Podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Michał Grzybowski, reprezentujący Grupę Orlen, podkreślił znaczenie zielonej transformacji dla przyszłości przemysłu i transportu w Polsce. Orlen, jako lider w realizacji projektów związanych z wytwarzaniem zielonego wodoru, stawia sobie za cel produkcję 130 tys. ton tego gazu rocznie do końca obecnej dekady. Realizacja tego ambitnego planu wymaga jednak nie tylko zaangażowania i innowacyjności ze strony przedsiębiorstwa, ale również wsparcia zewnętrznego.
Wyzwania na drodze do zielonej transformacji
Wdrożenie strategii wodorowej Orlen jest odpowiedzią na wymogi Dyrektywy RED 3, przyjętej przez Unię Europejską w 2023 roku. Polska, będąc jednym z czołowych producentów wodoru „szarego” w Europie, stoi przed wyzwaniem transformacji tej produkcji w kierunku wodoru „zielonego”, pozyskiwanego z odnawialnych źródeł energii. Orlen planuje budowę sieci hubów wodorowych oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne na wodór nisko- i zeroemisyjny, co ma przyczynić się do produkcji ponad 130 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie.
Rolnictwo wodoru w praktyce
Już teraz wodór zmienia oblicze przemysłu i transportu, z Orlen na czele tych zmian. Firma uruchomiła w Poznaniu pierwszą w Polsce stację wodorową, obsługującą zarówno pojazdy osobowe, jak i ciężarowe, oraz autobusy miejskie. Orlen planuje również rozbudowę sieci stacji tankowania wodoru, mając na celu zwiększenie ich liczby do ponad 100 w Polsce, Czechach i na Słowacji do końca dekady. Projekt ten jest wspierany przez fundusze unijne i krajowe, co podkreśla znaczenie zewnętrznego wsparcia finansowego dla realizacji inwestycji wodorowych.
Apel o wsparcie
Michał Grzybowski z Orlen wskazuje na konieczność wsparcia finansowego i regulacyjnego ze strony Unii Europejskiej w realizacji ambitnych celów związanych z wodorową transformacją. Jako spółka giełdowa, Orlen musi równoważyć wydatki kapitałowe z oczekiwaniami akcjonariuszy, a realizacja projektów wodorowych wymaga znacznych inwestycji. Wsparcie finansowe ze strony UE i sprawna implementacja dyrektyw do prawa krajowego są kluczowe dla szybkiego wdrożenia inwestycji wodorowych i osiągnięcia celów klimatycznych w Polsce.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?