NASZE
  STUDNIÓWKI

  Studniówki w 2019 roku!

  Rozwiń
  Ordonówna, Fogg i Halamki na występach w Białymstoku

  Ordonówna, Fogg i Halamki na występach w Białymstoku

  Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Dora Kalinówna śpiewająca Rebekę. 1932 rok.

  Dora Kalinówna śpiewająca Rebekę. 1932 rok. ©Narodowe Archiwum Cyfrowe

  Debiutująca w Białymstoku Dora Kalinówna już wkrótce miała stać się jedną z gwiazd między innymi kabaretu Morskie Oko, gdzie w 1933 roku zaśpiewała słynną Rebekę, którą później z ogromnym powodzeniem wykonywała Ewa Demarczyk.
  Dora Kalinówna śpiewająca Rebekę. 1932 rok.

  Dora Kalinówna śpiewająca Rebekę. 1932 rok. ©Narodowe Archiwum Cyfrowe

  Systematyczne przyjazdy największych gwiazd polskiej rozrywki wskazują przecież, że było tu duże zapotrzebowanie na ich występy.

  Najczęściej ze wszystkich sław międzywojennej estrady bywała w Białymstoku Hanka Ordonówna. Pierwszy raz zjawiła się z opisywanym już przy okazji felietonu o Eugeniuszu Bodo występem teatrzyku Qui pro Quo w marcu 1924 r. Kolejny raz, też z tym kabaretem przyjechała w 1927 r. Występowała w Palace 11 i 12 kwietnia w programach „Kiedy panienki idą spać” i w „A tym czasem pod łóżkiem”.

  Po tych występach w Dzienniku Białostockim ukazała się krótka recenzja. Pisano, że „przyjazd czołowych artystów warszawskiego teatrzyku Qui pro Quo Jarossyego i Ordonki zgromadził w teatrze Palace liczny zastęp publiczności, która zasłużonymi oklaskami darzyła wyborne kawały Jarossyego i z subtelnym wdziękiem oddane piosenki Ordonki. Nie potrzebujemy podnosić wysokiego poziomu artystycznego tych ogólnie znanych i wybitnych talentów. Prawdziwą niespodzianką wieczoru był jednak występ p. Kalinówny, którą Jarossy skromnie zaanonsował jako debiutantkę. Debiutantki bywają zwykle plagą przedstawień prowincjonalnych, zapowiedź tedy debiutu rozczarowała obecnych. Jednak Kalinówna zjawiwszy się na scenie nie rozczarowała, ale oczarowała”. Debiutująca w Białymstoku Dora Kalinówna już wkrótce miała stać się jedną z gwiazd między innymi kabaretu Morskie Oko, gdzie w 1933 r. zaśpiewała słynną Rebekę, którą później z ogromnym powodzeniem wykonywała Ewa Demarczyk.

  Kolejny raz Ordonówna przyjechała do Białegostoku w 1929 r. Przed jej koncertem 2 czerwca pisano, że „przed wyjazdem zagranicę dziś przybywa do Białegostoku na jeden występ w teatrze Palace Hanka Ordonówna, primadonna warszawskiego teatru Qui pro Quo i Marian Rentgen, jedyny współczesny Trubadur. Repertuar bogaty i ogromnie urozmaicony między innymi zawiera: Pieśni ludowe prymitywne, kantaty, serenady, piosenki żydowskie itp.”

  Z Qui pro Quo przyjechała Ordonówna jeszcze w 1930 r. i 13 lutego wystąpiła w kinie Apollo. Ponownie w Apollo występowała, ale już jako solistka w kwietniu 1932 r. W kwietniu 1933 r. zapowiadając przyjazd Ordonówny pisano, że „w przyszły wtorek dnia 25 kwietnia, w teatrze Palace odbędzie się występ znakomitej artystki, pieśniarki Hanki Ordonówny. Piosenki Hanki Ordonówny jak wiadomo mają ustaloną sławę. Artystka czarowała niemi niedawno Wiedeń, Londyn, Paryż i cały szereg innych stolic i wielkich miast europejskich, publiczność których przyjmowała je z dużym uznaniem. Wersal Podlaski odnosi się do tej sympatycznej artystki jak wiadomo bardzo sympatycznie, to też sala Palace wieczorem dnia 25 b. m. będzie niewątpliwie wypełniona po brzegi”.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo