Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OPTITOUCH to innowacyjny stół multimedialny. Powstał na Politechnice Białostockiej (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka
Naukowcy z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej opracowali prototyp unikalnego i wielofunkcyjnego monitora dotykowego. Posiada niedostępną wcześniej funkcjonalność.

Zespół specjalistów z Politechniki Białostockiej we współpracy z firmą iMedia Joanna Sawicka stworzył właśnie zupełnie nowy rodzaj monitora dotykowego.

– Rozwiązania istniejące dotychczasowo, czy to pojemnościowe, czy rezystancyjne przestają działać, czy przestają być opłacalne gdzieś powyżej 40 cali – podkreśla dr inż. Piotr Kardasz z Laboratorium Komputerowego Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Rozwiązania dla takich dużych ekranów po prostu nie istnieją.

Dlatego naukowcy z Politechniki Białostockiej musieli wykorzystać zupełnie inne rozwiązanie. I tak narodziła się idea stołu multimedialnego optycznego.

– Zbudowaliśmy od podstaw całe rozwiązanie, które bazuje wyłącznie na optyce, czyli wykorzystuje szerokie spektrum promieniowania, w tym podczerwień do analizy dotyku – wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB, kierownik Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Rozkład luminancji na wyświetlaczu, czyli to co na nim widać, jest efektem opracowanego przez nasz zespół dedykowanego oświetlenia ledowego, o bardzo dużej wierności barw i możliwości sterowania podświetleniem matrycy LCD. Staraliśmy się, żeby było ono efektywne energetycznie, czyli żeby pobierało minimalną ilość energii w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych. Nasze rozwiązanie cechuje się innowacją opierającą się na niemal wyłącznie optycznej analizie, tego co się na stole multimedialnym dzieje.

Stoły czy urządzenia na bazie rozwiązania specjalistów z PB, mogą mieć nieograniczone rozmiary

– Jesteśmy w stanie zaproponować ponad 40 punktów dotykowych, co jest praktycznie albo nieosiągalne albo trudno osiągalne w konwencjonalnych rozwiązaniach bazujących na przykład na dotyku pojemnościowym – dodaje dr hab. inż. Maciej Zajkowski.

Multimedialny stół dotykowy w technologii optycznej OPTITOUCH można zastosować na przykład jako pomoc do jednoczesnej obserwacji ekranu, operowania dotykiem i skanowania dokumentacji.

– Poprzez stół, czyli nie używając innych zewnętrznych urządzeń, tylko naszego stołu, ta dokumentacja wędruje później do komputera, który jest w stole i może być odtworzona, przekształcana, modyfikowana – wyjaśnia ideę prototypowego narzędzia dr hab. inż. Zajkowski.

Oprócz tego, że stół ma dedykowane pole pod funkcje skanowania, a dodatkowo cały jego obszar stołu ma możliwość skanowania QR-kodów.

W przypadku komercjalizacji prototypu, może on być również wykorzystany na przykład jako wyświetlacz reklamowy w sklepie czy zakładzie gastronomicznym, który pozwala na interakcję z klientem i możliwość wyboru dotykiem. Rozwiązanie może być też wykorzystywane w placówkach medycznych, edukacyjnych (obsługa pisaków i tagów pozwala na tworzenie aplikacji edukacyjnych i gier planszowych, czy w biurach (stół dotykowy pozwala na obsługę interaktywnych formularzy, zaś wbudowany moduł skanera pozwala na skanowanie dokumentów papierowych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny