Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opowieści białostockie - Audiobook o historii Białegostoku

Tomasz Mikulicz
dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich
dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich Anatol Chomicz/Archiwum
Przedwojenne chanajki i wesoła góra na Wygodzie. O historii m.in. takich miejsc traktuje dwupłytowe wydawnictwo "Opowieści białostockie“. Ukaże się już wkrótce.

Słuchając tych nagrań można będzie naprawdę przenieść się w czasie - mówi Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich.

To właśnie ona jest autorką kilkunastu fabuł, które składają się na "Opowieści białostockie“. Wydawnictwo ma się ukazać już w najbliższych tygodniach.

- Na dwóch płytach CD zgromadziłam teksty, które kilka lat temu przygotowywałam na potrzeby audycji Olgi Gordiejew-Pobot z Radia Białystok. Do złożenia nagrań w jedną całość zainspirował mnie niedowidzący miłośnik historii, który skarżył się, że dzieje naszego miasta przedstawiane są wyłącznie w formie książkowej - tłumaczy Szczygieł-Rogowska.

Jej teksty wolne są od suchych faktów i dat do zapamiętania. - Opowiadam historie zwykłych ludzi oraz miejsc z którymi byli oni związani - podkreśla Szczygieł-Rogowska.

I tak np. opowieść o przedwojennej dzielnicy chanajki zaczyna się od tego, że nosiwoda niesie wiadro z wodopojki i kieruje się ku ulicznej pierzei. Przy domach siedzą staruszkowie i o czymś sobie rozmawiają. Dalej wkraczamy w okolice, gdzie mnóstwo jest niewielkich zakładów włókienniczych. Jeszcze chwila, a znajdziemy się w zakamarkach, które cieszą się bardzo złą sławą - pełno tam złodziei i różnej maści rzezimieszków.

Audiobook o Białymstoku - Odgłosy historii

- Dzięki stworzonemu przez Olgi Gordiejew-Pobot udźwiękowieniu, możemy usłyszeć nie tylko tupot końskich kopyt, czy podmuchy wiatru, ale nawet śpiew Katii Masłowej. Ta niezwykle popularna niegdyś pieśniarka występowała w letnim teatrze Rozkosz, który stał w miejscu dzisiejszego domu dziecka przy ul. 11 Listopada - opowiada Szczygieł-Rogowska.

Oprócz opowieści o chanajkach i letniej scenie w Zwierzyńcu, na płytach znajdziemy też nagrania traktujące o stawach przy ul. Mickiewicza, czy tzw. wesołej górze w okolicy ul. Moniuszki na Wygodzie. - Dowiemy się np., że w 1926 roku odkryto tam szczątki żołnierzy z czasów wojny polsko-bolszewickiej - twierdzi Jolanta Szczygieł-Rogowska.

Audiobook ukaże się nakładem wydawnictwa Kreator. Poza płytami będzie do niego dołączona niewielka książeczka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny