Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za wywóz śmieci rosną o kilkadziesiąt procent

Aneta Boruch
Wysypisko w Hryniewiczach
Wysypisko w Hryniewiczach Bogumiła Maleszewska
Na wyższe opłaty muszą przygotować się wszyscy mieszkańcy Białegostoku. Firmy oczyszczające tłumaczą to rosnącymi kosztami działalności i koniecznością przygotowania się do nowych wymogów.

Dotychczas płaciliśmy osiem złotych za jeden wywóz 12-litrowego pojemnika - mówi Anna Witkowska, mieszkanka domu jednorodzinnego na osiedlu Wygoda. - Już dostaliśmy informację, że będzie to kosztować ponad 12 złotych.

Takie informacje dostają lub dostaną w najbliższym czasie wszyscy mieszkańcy Białegostoku. Bez względu na to czy mieszkają w blokach, czy domach jednorodzinnych.

Spółdzielnię mieszkaniową Wielkoblokowa obsługują trzy różne firmy oczyszczania. Dwie z nich już wypowiedziały dotychczasowe umowy. Spółdzielnia spodziewa się, że lada moment zrobi to też trzecia.

- Panowie z tych dwóch firm już u nas byli i składali nam oferty, ale dla nas to były kwoty nie do przyjęcia - mówi Ignacy Andrukiewicz, prezes Wielkoblokowej. - Były to horrendalne wzrosty cen, o 50-60 procent. To straszna rzecz.

Do tej pory lokatorzy Wielkoblokowej płacili 26 gr za metr powierzchni mieszkania. Nowe propozycje to 43-44 gr za metr. Spółdzielnia ich nie przyjęła i właśnie szykuje przetarg. Przygotowuje się na złe wiadomości.

- Mam rozeznanie jakie były wyniki innych takich przetargów - przyznaje Ignacy Andrukiewicz. - Ceny były szokujące.

Nieudane przetargi to wysokie podwyżki

Z kolei Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Białymstoku od jesieni ogłaszało aż cztery przetargi na wywóz śmieci. W końcu udało się rozstrzygnąć styczniowy.

- Grudniowy unieważniliśmy, bo zaproponowane ceny przekraczały naszą kwotę, przeznaczoną na ten cel - tłumaczy Eugeniusz Zysk, prezes KTBS. - W ostatnim ceny były prawie identyczne jak w trzecim. Wybraliśmy najniższą. Dla ludzi liczy się każda złotówka.

Lokatorzy KTBS wcześniej płacili 8,6 zł za osobę. Od lutego muszą dołożyć do rachunku złotówkę. W budynkach Zarządu Mienia Komunalnego opłaty pójdą w górę o 60 proc.

Firmy oczyszczania podwyżki tłumaczą wzrostem kosztów działalności.

- Przyczyną jest przede wszystkim znaczący wzrost kosztów zakupu paliwa - mówi Artur Łuniewski, dyrektor ds. marketingu i usług w firmie Astwa. - Ponadto firmy muszą przygotować się do inwestycji w swój tabor i zaplecze techniczne.

Dodaje, że wynika to z dużo wyższych niż obecnie wymagań dotyczących odzysku i recyklingu odpadów, jakimi będą objęte usługi świadczone dla gmin.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny