Musimy być wiarygodni
Musimy być wiarygodni
Paweł Majewski, szef Izby Gospodarczej Przedsiębiorstw Finansowych:
- Pierwszym, bardzo ważnym z punktu widzenia klienta celem Izby, jest stworzenie zarządzanego przez nią nadrzędnego funduszu gwarancyjnego. Da on klientowi pewność, że w jakiejkolwiek firmie należącej do Izby wpłaci pieniądze, to i tak trafią one gdzie trzeba, nawet w razie nieprzewidzianych okoliczności takich jak choćby kradzież czy napad. Drugi cel to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej operatorów firm, dzięki czemu roszczenia klienta będą mogły być płacone z polisy ubezpieczyciela. I trzeci cel Izby to wpłynięcie na ustawodawcę, żeby odpowiednimi aktami prawnymi uregulował zasady tworzenia i funkcjonowania takich firm. Bo przecież nie wszystkie muszą chcieć należeć do Izby, a to nie musi przesądzać o ich uczciwości lub jej braku.
Powstała z inicjatywy największych firm (m.in. PF Mieszko z Białegostoku, Elixir z Wrocławia oraz Skarbonka z Gdańska) i zrzesza ponad sto przedsiębiorstw świadczących usługi polegające na przyjmowaniu opłat za rachunki.
Powołanie Izby ma służyć regulacji i uporządkowaniu rynku przelewów masowych, który obecnie, na skutek spektakularnych bankructw i niewypłacalności kilku tego typu firm, jest źle postrzegany przez klientów.
IGPF będzie zrzeszała wyłącznie podmioty wiarygodne, mające odpowiednie gwarancje. Ich klienci mają być pewni, że wpłacane przez nich pieniądze są bezpieczne.
Członkami Izby mogą być jedynie te firmy operatorskie, które biorą pełną odpowiedzialność za swoich współpracowników i agentów, co oznacza, że nie ograniczają się jedynie do sprzedaży usług.
Równie istotnym zadaniem Izby Gospodarczej Przedsiębiorstw Finansowych ma być stworzenie i wprowadzenie odgórnych procedur, których przestrzegać będą wszystkie działające w tej branży przedsiębiorstwa np. regulaminów obsługi klienta oraz regulaminu przesyłania pieniędzy.
* * *
W Polsce działa
obecnie około 1300-1500 prywatnych punktów przyjmujących płatności za czynsz, gaz, prąd i rtv. Miesięcznie realizują około 4-5 mln transakcji (prawie 10 proc. ogółu), których wartość szacowana jest na około 600 mln zł miesięcznie.
Na Podlasiu
prywatne sieci punktów obsługi kasowej prowadzą dwie firmy:
l Punkty Finansowe Mieszko - 39 placówek (głównie w sieciach Biedronka, Stokrotka, Społem, Leader Price; najwięcej w Białymstoku - 8 oraz m.in. w Łomży i Zambrowie),
l Polska Agencja Finansowa - 12 placówek (w Białymstoku - 8, w Zambrowie - 2 oraz w Bielsku Podlaskim i w Sokółce).
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?