Nowy parking wraz z drogą manewrową i niezbędną infrastrukturą techniczną powstaje przy ul. Kijowskiej. W sumie pomieści blisko 60 samochodów. Koszt inwestycji to ponad 854 tysiące zł.
- Termin zakończenia robót, zgodnie z umową, to 11 września tego roku - informuje Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego.
Na razie na terenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej są 92 miejsca postojowe. O tym, że to kropla w morzu potrzeb, było wiadomo już w 2012 roku, kiedy obiekt został oficjalnie otwarty. Duża sala widowiskowa pomieści ponad 800 widzów. Od września melomanom powinno być lżej.
- Po zakończeniu budowy parkingu na terenie OiFP wyznaczonych będzie więc 148 miejsc postojowych. Tym samym spełniony będzie wymóg wynikający z obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego - podkreśla Izabela Smaczna-Jórczykowska.
Czy nowe miejsca postojowe w centrum miasta będą ogólnodostępne?
- Nowy parking zostanie wyposażony w automatyczne szlabany, których obsługa będzie leżała w gestii dyrekcji OiFP. Z założenia, wszystko co jest wykonywane przy udziale środków publicznych pozostaje ogólnodostępne. Oczywiście, w czasie przedstawień priorytetowo będą traktowani goście Opery - odpowiada rzeczniczka marszałka.
Ale Damian Tanajewski, dyrektor Opery nie pozostawia złudzeń. To będzie parking dla osób odwiedzających Odeską.
- Szlabany będą otwierane przed naszymi wydarzeniami artystycznymi i będą zamykane, gdy goście opuszczą już miejsca postojowe - mówi Damian Tanajewski.
Dodaje, że OiFP realizuje rocznie ok. 700 wydarzeń. - To oznacza, że parkingi będą praktycznie cały czas zajęte - dodaje dyrektor obiektu przy Odeskiej.
Białystok. Przy operze będą mogły powstać parkingi. Negocjacje ciągnęły się latami
Jak podkreślają przedstawiciele Opery, gdyby parking był ogólnodostępny, mogłoby na nim zabraknąć miejsc dla widzów. Tym bardziej, że potrzeby postojowe są o wiele większe. Wielu zmotoryzowanych melomanów musi szukać miejsca wzdłuż sąsiednich ulic.
- Sprawa parkingów rozpoczęła się już w 2005 roku. To wtedy rozstrzygnięto konkurs na projektanta Opery, który miał też zająć się rozbudową Teatru Lalek oraz budową kina Helios. Według opracowanych koncepcji tych inwestycji, w podziemiach kina miał powstać parking, który służyłby także Operze. Jednak z trzech inwestycji skutecznie zrealizowano jedynie OiFP. Teatr Lalek rozbudował się sam, a Helios zrezygnował z utworzenia trzeciego kina w mieście - przypomina parkingową historię Izabela Smaczna-Jórczykowska.
Przypomina, że w trakcie przebudowy ulic: Młynowej, Kijowskiej, Kalinowskiego i Cieszyńskiej zostały uwzględnione potrzeby parkingowe na rzecz nowo powstałej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na tych pasach drogowych jest około 351 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i pięć dla autobusów.
Zobacz też:
Parkowanie przy operze grozi mandatem 6.03.2014
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?