Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera Podlaska. Nocna obserwacja Galaktyki Andromedy (zdjęcia)

krk
Na tarasie Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie można obserwować  Galaktykę Andromedy, zwanej też Wielką Mgławicą w Andromedzie, galaktyki spiralnej, leżącej około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Doskonale widać ją nawet przez małe lornetki. Obserwacje można prowadzić także gołym okiem. Na terenie oddalonym od świateł miasta widoczna jest jako niewielka mgiełka, jednak jej całkowita średnica kątowa przewyższa sześciokrotnie kątowe rozmiary Księżyca.
Na tarasie Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie można obserwować Galaktykę Andromedy, zwanej też Wielką Mgławicą w Andromedzie, galaktyki spiralnej, leżącej około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Doskonale widać ją nawet przez małe lornetki. Obserwacje można prowadzić także gołym okiem. Na terenie oddalonym od świateł miasta widoczna jest jako niewielka mgiełka, jednak jej całkowita średnica kątowa przewyższa sześciokrotnie kątowe rozmiary Księżyca. wikipedia
W piątek 26 sierpnia przewodnikiem po obserwacji nieba przełomu lata i jesieni będzie Andrzej Branicki, astronom z UwB. Start o godzinie 20.30 przy lunecie ustawionej na tarasie średnim Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Późnym latem i wczesną jesienią jest dużo pogodnych nocy, są one dłuższe niż latem a niebo bardziej przejrzyste. Można wtedy obserwować wiele zjawisk astronomicznych. Już jutro będzie szansa zobaczyć Mgławicę Pierścieni, jedną z najbardziej znanych mgławic planetarnych. Leży ona w gwiazdozbiorze Lutni znajdującej się w naszej Galaktyce.

Na tarasie Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie można obserwować także Galaktyki Andromedy, zwanej też Wielką Mgławicą w Andromedzie, galaktyki spiralnej, leżącej około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Doskonale widać ją nawet przez małe lornetki. Obserwacje można prowadzić także gołym okiem. Na terenie oddalonym od świateł miasta widoczna jest jako niewielka mgiełka, jednak jej całkowita średnica kątowa przewyższa sześciokrotnie kątowe rozmiary Księżyca.

Na obserwację nieba wstęp jest wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny