Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera komiczna La Contadina in Corte na uczczenie imienin Izabeli Branickiej (zdjęcia)

Anna Kopeć
Opera La Contadina in Corte w Białymstoku
Opera La Contadina in Corte w Białymstoku Andrzej Zgiet
Trzeba było czekać 250 lat by jedno z najsłynniejszych dzieł Antonia Sacchiniego znów zabrzmiało. I to w wielkie święto Izabeli Branickiej.

Opera komiczna „La Contadina in Corte” była doskonałym pomysłem na uczczenie imienin Izabeli Branickiej - największego mecenasa kultury Białegostoku. Hetmanowa znała przynajmniej fragmenty tego dzieła. Gościła bowiem na swoim dworze słynnego włoskiego tenora, który brał udział w premierze opery. Ponadto autor Antonio Sacchini był wówczas niezwykle popularnym kompozytorem.

Opera w poniedziałek ponownie zabrzmiała w barokowych wnętrzach Pałacu Branickich. Muzykę na kopiach instrumentów z czasów baroku brawurowo wykonał Zespół Muzyki Dawnej Diletto pod batutą Anny Moniuszko. Partie solowe zaśpiewali świetni soliści: Julita Mirosławska, Anna Wolfinger, Przemysław Baiński i Dawid Biwo.

Opowieścią o prostej dziewczynie ze wsi, w której zakochuje się bogaty baron i wprowadza ją na salony muzycy zauroczyli publiczność. Nic dziwnego. W barokowych kostiumach oraz historycznie stylizowanej scenografii opera zabrzmiała naprawdę wyjątkowo.

Widowisko to fantastycznie podkreśliło klimat Festiwalu Sztuk Dawnych. To wydarzenie, które przybliża współczesnym białostoczanom klimat imienin Izabeli Branickiej. Festiwal co roku odbywa się w okolicach imienin Elżbiety. Nie ma tu pomyłki. Żona hetmana Jana Klemensa Branickiego na chrzcie otrzymała imię Elżbieta. Jednak zgodnie z francuską modą, używała imienia Izabela.

W środę o godz. 18 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy odbędzie się recital „Muzyka na dworach magnackich w XVIII wieku” Piotra Olecha i Anny Biuruli. O Branickiej opowie Anna Dąbrowska. Finał festiwalu w czwartek. W Pałacu Branickich będzie można obejrzeć spektakl „Miniatury staropolskie”.

- To cykl obrazów z życia dawnej Polski, gdzie mieszały się polskie i zachodnie style, mody, obyczaje i tańce różnych nacji - mówi Mariusz Perkowski, prezes fundacji Pro Anima, która organizuje festiwal. - Pełne humoru i wdzięku, opowiadane tańcem i pantomimą historie przybliżą widzom atmosferę dworu polskiego okresu baroku.

W tym widowisku zobaczymy tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza i zespół Capella Antiqua Bialostociensis pod kierownictwem Heleny Szuchalskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny