Opera i Filharmonia Podlaska szykuje kolejną premierę. Ruszyły próby do "Dyptyku Wielkanocnego

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Podlascy widzowie już niedługo będą mieli okazję zobaczyć Dyptyk Wielkanocny. W Operze i Filharmonii Podlaskiej ruszyły przygotowania do nadchodzącej premiery.

Już 3 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się premiera Dyptyku Wielkanocnego. Na tytuł składają się dwa dzieła: "Via Crucis" Pawła Łukaszewskiego i "Cavalleria rusticana" ("Rycerskość wieśniacza"),oratoriumi arcydzieło operowego naturalizmu Pietra Mascagniego.

Podlascy artyści postanowili połączyć dwa światy dramaturgicznie i muzycznie oparte na przeciwieństwach formy, estetyki i stylu i stworzyć wspólną historię dla tak odległych stylistycznie dzieł.

„Rycerskość wieśniacza” to krótka, jednoaktowa opera włoska. Mascagni zawarł w niej gęstą mieszaninę miłości, namiętności i zdrady, hańbę, pojedynek i śmierć – emocje kipiące jak wulkan na tle sycylijskiej wsi, przez którą przechodzi wielkanocna procesja. Artysta podkreślił werystyczny styl opery, którego był prekursorem, poprzez brutalność, naturalizm, melodramatyczne gesty oraz śpiew zmieszany z gwarem i okrzykami.

Michał Znaniecki połączył dzieło operowe Mascagniego z utworem “Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego – misterium Drogi Krzyżowej. Korzystając z operowego intermezzo i faktu, że obie kompozycje łączy czas Wielkanocy, doprowadza do spotkania uczestników Drogi Krzyżowej oratorium Łukaszewskiego i sycylijskiej procesji z opery Mascagniego. Każda z części oratorium Łukaszewskiego upamiętnia jedną z czternastu stacji na drodze Jezusa, dźwigającego krzyż ulicami Jerozolimy. Kompozytor dodał piętnastą stację – Zmartwychwstanie. Wyważona muzyka “Via Crucis” pulsuje wewnętrznym tętnem, powtarzalność dźwięków zaprasza do medytacji i modlitwy. Bogata różnorodność w warstwie chóralnej sięga do tradycji polifonicznej, ale i współczesnych technik kompozytorskich, wyraziście podkreśla dramaturgię tekstu, zaciera granice między ceremonią liturgiczną a widowiskiem. Ten wyjątkowy “Dyptyk wielkanocny” klamrą domyka finał opery „Cavalleria rusticana” rozgrywający się w jarmarczno-biesiadnej scenerii Południa, w której tle majaczy kościół.

Na Dużej Scenie publiczność zobaczy artystów orkiestry, chóru i baletu OiFP oraz solistów pod kierownictwem muzycznym Maestro Massimiliano Caldiego. W rolę Lucii wcieli się diva operowa o międzynarodowej sławie Małgorzata Walewska. Wyjątkowość “Dyptyku wielkanocnego” podkreśli także imponująca scenografia zaprojektowana przez Luigiego Scoglio.

Realizatorzy:Massimiliano Caldi – kierownictwo muzyczne
Michał Znaniecki – reżyseria, kostiumy, reżyseria świateł
Luigi Scoglio – scenografia
Inga Pilchowska – choreografia
Violetta Bielecka – kierownik chóru
Karolina Jacewicz – scenografia multimedialna
Rafał Supiński – asystent reżysera
Dorota Wolak – współpraca w zakresie kostiumów i charakteryzacji
Katarzyna Gliwa, Juliusz Góral, Krzysztof Urban – autorstwo rzeźb scenicznych

Obsada:Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Santuzza – Iga Caban / Iryna Zhytynska
Turiddu – Rafał Bartmiński / Nazar Kachala
Lucia – Małgorzata Walewska / Renata Dobosz
Alfio – Mariusz Godlewski / Tomasz Rak
Lola – Monika Ziółkowska / Joanna Motulewicz
Kontratenor – Michał Sławecki / Jan Jakub Monowid
Recytator – Ryszard Doliński/ Piotr Półtorak

Wejdź w galerię i zobacz, jak wyglądały pierwsze próby reżyserskie do „Dyptyku” oraz co przed premierą dzieje się w operowej Rekwizytorni.

Zobacz też:

Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie