Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała program na 66. sezon artystyczny 2020/21 (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała program na 66. sezon artystyczny 2020/21
Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała program na 66. sezon artystyczny 2020/21 Jerzy Doroszkiewicz
Dwa nowe festiwale przygotowuje w 66. sezonie artystycznym Opera i Filharmonia Podlaska. Melomanów czeka 25 koncertów i trzy duże premiery. Nie zabraknie też kameralistyki i spektakularnych powrotów - choćby musicalu "Doktor Żywago"

- Możemy zaprosić tylko połowę widowni, dlatego wciąż zastanawiamy się, jak zminimalizować straty - mówi prof. Ewa Wyżykowska-Lipińska, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki. To największa i najbardziej reprezentacyjna instytucja kultury w całym województwie podlaskim.

- W tej chwili granie, organizowanie koncertów jest obarczone ryzykiem - przyznaje szefowa opery. A to nie tylko ze względu na możliwość niespodziewanych zakażeń wśród muzyków, ale też wstrzemięźliwość publiczności. Jednak letnie koncerty - zarówno w amfiteatrze, jak i w wielkiej sali przy Odeskiej cieszyły się wyjątkowym powodzeniem. W majestatycznym wnętrzu jednak nie zawsze widzowi słyszą dobrze wszystko, co płynie ze sceny.

Opera już pozyskała pieniądze na przeprowadzenie badań nad poprawą akustyki i, jak zapowiedziała jej dyrektor, już w najbliższy piątek, na próbie przed koncertem rozpoczynającym 66. sezon artystyczny pojawią się specjaliści, którzy będą badali możliwości korekty płynącego ze sceny brzmienia. Wszystko po to, by docelowo koncerty symfoniczne mogły odbywać się właśnie przy Odeskiej.
- Chciałabym, by była to instytucja scalona, piękna i uroczysta - mówi Iżykowska-Lipińska. I by po koncercie muzycy mogli wyjść do foyer, spotkać się oko w oko z publicznością, zrobić sobie selfie. By melomani i artyści mogli się lepiej poznać, a muzycy stali się w Białymstoku bardziej rozpoznawalni.

Pandemia koronawirusa zmieniła nieco plany repertuarowe OiFP.

- Zauważyłam, że ludzie chcą się bawić w operze - mówi dyrektor. I dlatego pierwszą z premier na dużej scenie będzie jedna z najbardziej przebojowych operetek świata - "Wesoła wdówka" Franciszka Lehara. Już wiadomo, że rolę tytułową zagra Grażyna Brodzińska, a widowisko w Białymstoku wyreżyseruje Michał Znaniecki, jeden z najbardziej rozchwytywanych w świecie reżyserów teatralnych i operowych.

- Wychodząc od opery tradycyjnej Znaniecki proponuje współczesne interpretacje, a przy tym zauważa priorytet muzyki w swoich inscenizacjach - opowiada Iżykowska-Lipińska. Premierę "Wesołej wdówki" szefowa planuje już 16 stycznia 2021 roku.

Z powodu pandemii na kwiecień 2021 roku została przesunięta premiera opery Piotra Czajkowskiego "Eugenusz Oniegin", którą wyreżyseruje znany już w Białymstoku Marek Weiss.

Szefowa opery obiecuje w 2021 roku gorące muzyczne lato. W lipcu muzycy pójdą na urlopy, a w amfiteatrze mają koncertować muzycy z innych filharmonii, w sierpniu ich miejsce zajmą nasi filharmonicy.

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska chce jak najbardziej otwierać się przed mieszkańcami Białegostoku. Planuje w okolicach Bożego Narodzenia koncert kolęd z chórem dziecięcym opery - transmitowany na telebimach przed gmachem przy Odeskiej, a później wspólny opłatek razem z melomanami.

Chce też, by nasi filharmonicy nagrali płytę z trębaczem Garym Guthmanem (koncertował w Białymstoku 24.01.2020 roku) i zdobyć pieniądze na wersję filmową jednoaktowej opery Stanisława Moniuszki "Verbum nobile".

- Najlepsze nagranie nie zastąpi magii żywego koncertu - podkreśla prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, wybitny dyrygent i szef muzyczny naszej opery. - Obserwowanie muzyków na żywo, ich mimiki, ekspresji daje bodziec do lepszego samopoczucia.

- 66. sezon artystyczny 2020/21 będzie bardzo ciekawy - zapowiada Błaszczyk. I zdradza, że wybitny dyrygent Antoni Wit zażyczył sobie na przykład, by w Białymstoku poprowadzić "Deutsche Requiem" w wersji orkiestrowej. Ze względu na pandemiczne obostrzenia Błszczyk zdradził, że upraszcza niektóre partytury, by muzycy mogli zachować na scenie odpowiedni dystans, ale bez szkody dla brzmienia utworów.

19 lutego 2021 roku melomani będą mogli wziąć udział w jubileuszu pracy artystycznej prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej. Ma ona wówczas wykonać "Sonety Asnyka" Piotra Mossa. Dyrektor opery śpiewała je w polskim prawykonaniu 1 lutego 2019 roku w Kaliszu.

18 czerwca 2021 roku wystartuje w operze II Międzynarodowy Konkurs Organowy, zaś finałową galę usłyszymy 25 czerwca.

W tym sezonie prawie nie będzie wizyt dyrygentów i muzyków z zagranicy.

- Po prostu wielu z nich obawia się o swoje zdrowie - wyjaśnia prof. Błaszczyk.

Za to w 2021 roku prof. Ewa Iżykowska-Lipińska planuje rozpocząć dwa festiwale. Jeden - poświęcony twórczości Krzysztofa Pendereckiego, zbudowany także z twórczości innych kompozytorów współczesnych.

- Chciałabym, żeby nasz festiwal był jakby echem Warszawskiej Jesieni - mówi dyrektor opery. W drugiej połowie sierpnia powinniśmy wziąć udział w festiwalu operowym Pucciniego.

- Na początek zaczniemy skromnie - nasza opera przypomni "Turandot" i "Cyganerię", a Opera Śląska z Bytomia pokaże u nas rzadko wykonywaną w Polsce "Jaskółkę" - zapowiada Iżykowska-Lipińska. Liczy też, że Białystok odwiedzą przedstawiciele i uczestnicy podobnego festiwalu z Włoch.

Już w październiku 2020 roku czekają melomanów koncerty muzyki Chopina. W foyer opery przy Odeskiej został już ustawiony fortepian Fazioli.

- To Mercedes wśród tych instrumentów - przekonuje prof. Błaszczyk. Melomani mogą liczyć na cztery kameralne koncerty, bo październik w operze ma być miesiącem Chopina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny