Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera i Filharmonia Podlaska organizuje wyjazdowe warsztaty edukacyjne. Uczniowie poznają bliżej postać Mieczysława Karłowicza

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Podlaska młodzież dowie się, kim był Mieczysław Karłowicz, pozna bliżej jego twórczość i odkryje tajniki teorii muzyki. To wszystko dzięki nowemu projektowi Opery i Filharmonii Podlaskiej - „Odwieczne pieśni. Karłowicz i my”.

W ubiegłym roku podlascy uczniowie, dzięki stworzonemu przez Operę i Filharmonię Podlaską projektowi "Czy Moniuszko spotkał Chopina?", mieli okazję poznać bliżej sylwetki dwóch wybitnych polskich kompozytorów tworzących w XIX wieku.

Teraz przyszła kolej na kolejną znaczącą postać - Mieczysława Karłowicza. OiFP rozpoczęła kolejny cykl warsztatów edukacyjnych, tym razem pt. „Odwieczne pieśni. Karłowicz i my”. To w sumie 40 wyjazdowych spotkań warsztatowych odbywających się w
szkołach na terenie całego województwa podlaskiego.

Nie jest to jednak sucha lekcja historii, a prawdziwe śledztwo detektywistyczne.

- Postanowiłem wykorzystać proces detektywistyczny, by zachęcić młodzież do aktywnej współpracy i działania podczas spotkania. Wiemy, że taka audycja szkolna może kojarzyć się z jakąś nudną historią. A nam zależało, by pokazać Karłowicza, to, jakim był genialnym artystą, kompozytorem, pionierem w wytaczaniu szlaków tatrzańskich, publicystą i fotografem - wymienia Rafał Supiński, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię spotkań.

Każdy warsztat to 45-minutowe spotkanie, podczas którego artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej wcielą się w postaci kompozytora Mieczysława Karłowicza oraz innych osób z jego otoczenia, wprowadzając młodych odbiorców w świat jego twórczości i różnorodnych zagadnień muzycznych.

- Młodzież próbuje dowiedzieć się, kim był tak naprawdę Mieczysław Karłowicz. Staramy się podczas audycji, dając różnego rodzaju dowody, zachęcić też młodzież do zdawania pytań odnośnie samej muzyki. W ciekawy sposób przedstawiamy teorię, mamy nuty i partytury. Młodzież widzi, jakie są między nimi różnice, dowiaduje się czym jest bemol czy krzyżyk - mówi Rafał Supiński.

Projekt jest skierowany do młodzieży w wieku szkolnym (klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz 1-3 szkół ponadpodstawowych) pochodzącej z miejscowości oddalonych od Białegostoku, z utrudnionym dostępem do dużej instytucji kultury.

Do końca października artyści OiFP odwiedzą w sumie 16 placówek, m.in. w Drohiczynie, Białowieży, Łapach, Siemiatyczach czy Michałowie.

Projekt w szkołach realizują artyści:

  • Paulina Boreczko
  • Anna Wolfinger
  • Paweł Cichoński
  • Tomasz Rak
  • Karina Komendera
  • Anna Krzysztofik-Buczyńska
  • Scenariusz i reżyseria: Rafał Supiński

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny