MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opera i Filharmonia Podlaska muzycznie zakończyła lato. Zabrzmiały dzieła Mendelssohna i Brahmsa

Magda Ciasnowska
Koncert "Pożegnanie lata"
Koncert "Pożegnanie lata" Michał Heller/OiFP
Muzyczny wieczór z udziałem pianistki Kateryny Diadiury i skrzypka Rafała Dudzika, zakończył lato w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Publiczność usłyszała koncert na fortepian, skrzypce i orkiestrę d-moll MWV O4 Mendelssohna oraz II Symfonię D-dur op. 73 Brahmsa.

W piątkowy wieczór (13 września) w Sali Koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej w Białymstoku odbył się koncert "Pożegnanie lata". Na scenie, pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, wystąpiła Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także Kateryna Diadiura (fortepian) oraz Rafał Dudzik (skrzypce).

W programie wydarzenia znalazł się Koncert na fortepian, skrzypce i orkiestrę d-moll MWV O4 Mendelssohna oraz II Symfonia D-dur op. 73 Brahmsa.

Koncert d-moll na fortepian, skrzypce i orkiestrę Mendelssohn napisał w wieku zaledwie czternastu lat. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka. Kompozytor od dzieciństwa wykazywał niezwykły talent, który wspierany był przez jego zamożnych rodziców doceniających wartość edukacji. Organizowali oni w swoim domu również wieczory muzyczne i koncerty, które dla młodego Mendelssohna stały się niezwykłą inspiracją, a także rozwijały jego umiejętności. Na potrzeby jednego z takich spotkań kompozytor napisał Koncert d-moll, który wykonany został po raz pierwszy w 1823 r. Utwór ten w interesujący sposób zestawia kontrastowe brzmienie obu solowych instrumentów.

II Symfonia D-dur op. 73 J. Brahmsa powstała w ciągu trzech miesięcy ̶ latem 1877 r. podczas wakacji, które kompozytor spędzał w Pörtschach ̶ malowniczej miejscowości austriackiej. Można w niej znaleźć wiele związków z muzyką ludową i echa wzruszeń wywołanych bezpośrednim kontaktem z pięknem natury. O swoim dziele sam powiedział, że brzmi „wesoło i przyjemnie, jakby było napisane specjalnie dla świeżo zaślubionej pary”. Witalność i swojskość wynikają tu z charakterystycznej dla Brahmsa zasady wariacyjności.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny