ONR Białystok. Msza z okazji 82. rocznicy ONR koncelebrowana...

  ONR Białystok. Msza z okazji 82. rocznicy ONR koncelebrowana przez kapelana policji

  Magdalena Nałęcz, (adek)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk (zdjęcie archiwalne z mszy w kościele

  Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk (zdjęcie archiwalne z mszy w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku) ©archiwum KWP w Białymstoku

  Kuria przeprosiła za sobotnią mszę w katedrze białostockiej, która była częścią obchodów 82. rocznicy założenia ONR. Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk. Ksiądz przyznaje, że przebywał w kościele podczas mszy. Dodaje, że tylko się modlił.
  Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk (zdjęcie archiwalne z mszy w kościele

  Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk (zdjęcie archiwalne z mszy w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku) ©archiwum KWP w Białymstoku

  - Doceniam przeprosiny Kościoła za to, że otworzył swoje wrota przed ludźmi, którzy głoszą nienawiść i nacjonalizm - powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) pochodzący z Białegostoku poseł PO Robert Tyszkiewicz. Polityk odniósł się do przeprosin za „zachowanie członków ONR w katedrze białostockiej”, które wystosowała Kuria Archidiecezjalna w Białymstoku.

  Kuria Archidiecezjalna przeprasza za mszę z ONR

  W sobotę ONR świętował obchody 82. rocznicy założenia organizacji. Ich częścią była msza św. odprawiona w białostockiej katedrze, podczas której kontrowersyjne kazanie wygłosił tzw. ksiądz narodowców Jacek Międlar.

  82. rocznica powstania ONR. Obchody w Białymstoku. Marsz nacjonalistów (zdjęcia, wideo)  „Kuria zapewnia, iż Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm” czytamy w opublikowanym przez nią oświadczeniu. Ks. Międlar w sobotę stwierdził m.in., że nie należy tolerować „ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków”, a chemioterapią dla niego może być „bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm”.

  Archikatedra białostocka dla narodowców z ONR

  Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk. - Uważam to za absolutny skandal. Policja ma być gwarantem bezpieczeństwa wszystkich obywateli, tak nie powinna wyglądać strawa duchowa serwowana podlaskim policjantom - stwierdził poseł PO.

  Dodał, że zbulwersowało go to bardziej niż „znany ze swoich poglądów” Międlar. - Byłem tylko w kościele na mszy, nic więcej. Modlę się za wszystkich ludzi, za posła Tyszkiewicza również - odpierał zarzuty polityka w rozmowie z AIP ks. Grygorczyk.

  Ks. Jacek Międlar przebywa w klasztorze zamkniętym, gdzie został skierowany z Zakopanego. Tam ksiądz spędził zaledwie jeden dzień - władze przeniosły go ze względu na uczestniczenie w wiecu ONR. Wcześniej pracował we Wrocławiu, gdzie brał udział w wydarzeniach organizowanych przez nacjonalistów.

  Po medialnej burzy otrzymaliśmy list od koordynatora ONR na województwo podlaskie:

  "Obóz Narodowo-Radykalny świętował tegoroczną, 82. rocznicę swojego utworzenia w Białymstoku. Setki działaczy, wraz z zagranicznymi delegacjami, uczestniczyło w bogatych i podniosłych uroczystościach zwieńczonych Mszą Świętą w białostockiej katedrze i przemarszem ulicami miasta. Specjalne słowa podziękowania pragniemy złożyć gospodarzom tegorocznych obchodów – Brygadzie Podlaskiej ONR.

  Tegoroczna rocznica wywołała burzę medialną i falę komentarzy, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Uznajemy to za spore zaskoczenie i zdziwienie, ponieważ podobne obchody mają miejsce każdego roku – w różnych miastach Polski. Przemarsz ulicami Białegostoku pokazał wysoki poziom zorganizowania naszych działaczy, co dla demoliberalnych mediów, które wolałyby widzieć zanarchizowany i rozbiegany tłum, było nie lada szokiem. Dzięki dyscyplinie naszych działaczy przez cały dzień trwania uroczystości nie doszło do nawet najdrobniejszego, niezgodnego z prawem incydentu, który niechybnie zostałby wykorzystany przez media (zwłaszcza te wspierające poszczególne partie polityczne nie tylko medialnie, ale też finansowo) do ukazania fałszywego obrazu naszej Organizacji, jako chuligańskiej i będącej zagrożeniem dla porządku publicznego.

  Wśród licznych komentarzy prasowych i opinii formułowanych przez osoby z życia publicznego po raz kolejny pojawiły się krzywdzące stereotypy zestawiające naszą Organizację z faszystami i nazistami, podparte przy tym zdjęciami sprzed lat, które w drodze ewolucji naszej Organizacji stały się już zupełnie nieaktualne i nie obrazują one prawdziwego, obecnego charakteru ONR-u. Jako katolicy, uznający nauczanie Kościoła za fundament tworzonej przez nas Organizacji, zdecydowanie odrzucamy wszelkie formy totalitaryzmu, zwłaszcza w niemieckim, neopogańskim, opartym na prymitywnym rasizmie, narodowo-socjalistycznym wydaniu. Pragniemy również po raz kolejny przypomnieć, że nasi przedwojenni Ojcowie ideowi, będący dla nas wzorem wartości i postaw, złożyli najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, ginąc nie tylko z rąk komunistów, ale głównie za sprawą zbrodniczej działalności niemieckiej III Rzeszy. Przedwojenni ONR-owcy umierali, broniąc Polski we wrześniu 1939 r. (np. Przemysław Warmiński), w obozach zagłady Auschwitz (Jan Korolec, Jan Mosdorf – za pomoc Żydom) i Gross-Rosen (Marian Reutt), byli rozstrzeliwani w masowych egzekucjach w Palmirach (Wojciech Kwasieborski, Stanisław Piasecki) i w okupowanej Warszawie (Andrzej Trzebiński). Wielu zginęło, prowadząc niepodległościową działalność konspiracyjną, w ramach Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, która od 1942 r. współtworzyła Narodowe Siły Zbrojne, słynące ze znakomitego wywiadu wojskowego opartego m.in. na działaczach ONR-u. Doktryny obu wrogów (Niemców i Sowietów) były rozpracowane przez przedwojennych działaczy naszej organizacji, koncepcja polskiej powojennej granicy zachodniej opracowana została przez Lecha Karola Neymana (działacza ONR) oraz przez Brygadę Świętokrzyską, która – pod dowództwem Antoniego Szackiego ps. „Bohun” (działacza ONR) – m.in. wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla żydowskich kobiet w czeskim Holiszowie.

  Zestawianie nas, współczesnych działaczy ONR, podejmujących to wielkie dziedzictwo naszych przodków z ich katami jest nie tylko obrazą dla nas, ale też jawnym opluwaniem pamięci o polskich Bohaterach narodowych. Apelujemy więc o porzucenie fałszywych stereotypów i pilniejsze wgłębienie się w literaturę przedmiotu (np. W. Muszyński, „Duch Młodych. Organizacja Polska i Obóz Narodowo-Radykalny w latach 1934-1944”, Warszawa 2011; J. Żaryn, „Taniec na linie nad przepaścią. Organizacja Polska na wychodźstwie i jej łączność z krajem w latach 1945-1955”, Warszawa 2011; K. Kawęcki, „W imię Wielkiej Polski. ONR ABC w świetle pism programowych”, 2013).

  Każdego, kto wyraża chęć, aby razem z nami nieść to wielkie dziedzictwo przedwojennego ONR-u, zachęcamy do wstąpienia w struktury Obozu Narodowo-Radykalnego!

  Z poważaniem,
  Mateusz Magnuszewski
  koordynator ONR na woj. Podlaskie"

  Przeczytaj też: ONR Białystok. Ani Tadeusz Truskolaski ani Mariusz Gromko nie chcą zająć stanowiska wobec obchodów


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (66)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (66) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka