MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Omiń fiskusa - zgodnie z prawem

Maryla Pawlak-Żalikowska
Chcesz sprzedać nieruchomość bez podatku? Masz taką możliwość - jeśli będzie ona kupiona w tym roku lub później. Ale pod jednym warunkiem - że dochód ze sprzedaży przeznaczysz na cele mieszkaniowe.

Od 1 stycznia tego roku mamy w naszym prawie kolejne rozwiązania dotyczące opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Konkretnie tych, które kupiliśmy lub kupimy właśnie po 1 stycznia 2009 roku.

W ciągu dwóch lat, na określony cel

Ustawa o PIT zezwala na zwolnienie od podatku, jeśli dochód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystamy na tzw. cele mieszkaniowe. Jakie? Szczegółowo podajemy obok. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że w tej definicji nie mieści się kupno domu czy działki przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Co istotne - prawo do zwolnienia z podatku mamy także, jeśli pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży nieruchomości spłacimy pożyczkę lub kredyt zaciągnięte wcześniej na wymienione w ustawie cele mieszkaniowe. Chodzi jednak wyłącznie o kredyt zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Najpierw trzeba więc zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości, a następnie przeznaczyć na jego spłatę uzyskany ze sprzedaży zysk.

Poza celem, na jaki wydamy pieniądze, ważny jest też czas, w jakim to zrobimy. Zgodnie z ustawą są to nie więcej niż dwa lata. Okres ten liczy się jednak od końca roku, w którym nieruchomość znalazła nowego nabywcę. Czyli jeśli np. sprzedamy dom w marcu 2009 roku, to czas na nowy zakup mamy do końca roku 2011.

Bez PIT-39 ani rusz

Do rozliczenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości kupionych po 1 stycznia 2009 r. służyć będzie zupełnie nowy druk: PIT-39. Podajemy w nim swoje dane i obliczamy podatek (!). Jeśli będziemy chcieli skorzystać z nowej ulgi mieszkaniowej, złożenie PIT-39 jest jednoznaczne z deklaracją, że w ciągu dwóch lat wydamy pieniądze na cele wymienione w ustawie (ale nie musimy ich wydawać w terminie złożenia zeznania!). W rubryce nr 26 PIT-39 będzie się wpisywać kwotę dochodu zwolnionego z podatku. Osoby, które będą sprzedawać nieruchomość nabytą po 1 stycznia 2009 r., mają czas na rozliczenie podatku do końca kwietnia następnego roku. Natomiast osoby, które złożą deklarację w urzędzie, ale nie przeznaczą w ciągu dwóch lat zarobionych pieniędzy na cel uprawniający do zwolnienia, będą musiały skorygować uprzednio złożony PIT-39, zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Jakie wydatki uprawniają do ulgi?

O zwolnienie z podatku możemy się ubiegać, jeśli kupimy:
- budynek mieszkalny, jego część lub udział w nim
- mieszkanie lub udział w mieszkaniu
- spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub udział w takim prawie
- prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie
- grunt pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie
- prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim prawie
- grunt z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego
- grunt, który w ciągu dwóch lat od zakupu stanie się działką budowlaną
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego
- rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego.

Do ulgi uprawniają także wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Chodzi o spłatę:

- kredytu oraz odsetek od kredytu, który podatnik zaciągnął przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, kredytu oraz odsetek od tego kredytu, który podatnik zaciągnął przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży, by spłacić zaciągnięty wcześniej kredyt na własne cele mieszkaniowe;
- każdego kolejnego kredytu oraz odsetek od tego kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia na spłatę kredytu na własne cele mieszkaniowe.

Nie tylko w Polsce

Nieruchomość, której zakup uprawnia nas do skorzystania z ulgi, nie musi być położona w Polsce. Ustawa określa wyraźnie, że zwolnienie dotyczy także państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.
Całość lub część

Jeśli sprzedający przeznaczy wszystkie pieniądze na cele uprawniające do zwolnienia, sprawa jest prosta - cały dochód jest zwolniony z podatku. Ale gdy tylko część pieniędzy przeznaczymy na nowy cel mieszkaniowy - ulga obejmie tylko tę kwotę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny