Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ołtarz w kościele w Supraślu odkrywa kolejne tajemnice (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Schowano tu relikwie trzech męczenników - pokazuje portatyl ks. Andrzej Chutkowski. Obok stoi Maciej Dąbrowski , konserwator
Schowano tu relikwie trzech męczenników - pokazuje portatyl ks. Andrzej Chutkowski. Obok stoi Maciej Dąbrowski , konserwator Andrzej Zgiet
Portatyl ze szczątkami trzech męczenników, a z tyłu tabernakulum napis z 1884 roku. To efekty badań zabytkowych ołtarzy w kościele pw. św. Trójcy

„Ta Ofiara od Wojciecha Lefkewicza i Jana Stolanczyka za staraniem proboszcza K. Jeżego Gładyna z pracowni Ferdynanda Andre, w roku 1884” (pisownia oryginalna). Taki napis widniał na tylnej ścianie tabernakulum. Takiego wyjątkowego odkrycia dokonano niedawno w supraskim kościele. Stało się to w trakcie renowacji trzech zabytkowych ołtarzy z XIX wieku.

- Nie wiadomo kim byli i skąd pochodzili fundatorzy tabernakulum. Pewne jest, że Jerzy Gładyn był ówcześnie proboszczem w Supraślu - mówi ks. Andrzej Chutkowski, gospodarz parafii pw. św. Trójcy.

Jest zaskoczony znaleziskiem, ale i zadowolony. Bo odkrycie daje konkretną informację, kiedy powstało tabernakulum. - Wcześniej nie było wiadomo, a to daje nam jasność. Mamy krok naprzód. Z kolei napis poświadcza, że tabernakulum ufundowano specjalnie dla tego kościoła - zauważa ks. Chutkowski.

Tuż za ołtarzem, w szczelinie leżał portatyl zalakowany pieczęcią. - Jest tu również napisane, że biskup wileński Żyliński poświęcił go swoją pieczęcią w 1850 roku - mówi ks. Chutkowski.

W środku były schowane relikwie trzech męczenników. - Nie wiemy kim byli. Portatyl jest zniszczony, a jego deski spróchniałe. Dlatego trzeba będzie go zakonserwować - dodaje proboszcz Chutkowski.

Nie pierwszy raz dokonał odkrycia w kościele. Przypomnijmy: w lutym natrafił na portatyl z relikwiami św. Kazimierza, św. bp. Stanisława, świętych Justyna, Innocentego, Teofila oraz św. Jozafata Kuncewicza. Ich szczątki zawinięte były w pergaminowe, miniaturowe koperty. - To skłoniło mnie, by przeprowadzić w kościele szersze badania konserwatorskie - wyjaśnia ksiądz.

W trakcie badania są jeszcze trzy ołtarze. - Ustalamy pierwotną, najbardziej prawdopodobną wersję wystroju kościoła. Sprawdzimy to nie tylko na miejscu, ale także w archiwach. Będziemy szukali dokumentów z informacjami o wyposażeniu tej świątyni - mówi Maciej Dąbrowski, konserwator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny