Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Wystawa Chris Niedenthal "Obcy-Polska'70". Wernisaż już w czwartek, 5 kwietnia 2018 roku (zdjęcia)

(dj), mat. prasowe OiFP
35-lecie PRL, rok 1979
35-lecie PRL, rok 1979 Chris Niedenthal
Chris Niedenthal, znany fotograf, autor zdjęcia z "Czasem apokalipsy" i SKOT-em, otworzy w Białymstoku , w operze przy Odeskiej, wystawę niepublikowanych wcześniej zdjęć z czasów PRL. Wernisaż "Obcy-Polska'70" już we czwartek, 5 kwietnia.

Wystawa „Obcy – Polska ’70” to zestaw dotąd niepublikowanych zdjęć wykonanych przez Chrisa Niedenthala w latach 70. To czas pierwszych prób reporterskich wybitnego fotografa i zapis zderzenia jego wrażliwości z rzeczywistością PRL. Fotografie zostały zeskanowane z negatywów i slajdów, które dotąd nie opuszczały archiwum jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotoreporterów.

Kim jest Chris Niedenthal

Urodził się w rodzinie polskich emigrantów wojennych, jego ojciec był przed wojną prokuratorem w Wilnie, a w Anglii pracownikiem ministerstwa oświaty, matka zaś pracowała w Polskiej Agencji Telegraficznej, a na emigracji zajęła się prowadzeniem domu. Język polski poznał, uczęszczając do szkółki sobotniej, a ojczyznę rodziców po raz pierwszy odwiedził wraz z nimi w 1963.

Pierwszy aparat fotograficzny – Kodak Starmite – otrzymał w wieku 11 lat w nagrodę za zdanie egzaminu. Ukończył trzyletnie studia fotograficzne w London College of Printing. W Polsce zamieszkał od 1973 roku. Po kilku latach w roli wolnego strzelca (pracując m.in. dla „Sterna”) został zatrudniony jako korespondent „Newsweeka” w Polsce. Pierwszy duży materiał fotograficzny zarejestrowany wtedy przez Chrisa Niedenthala przedstawiał „nielegalne” i prowizoryczne kościoły, tworzone pomimo zakazu władz państwowych.

W 1978 był pierwszym fotoreporterem, który po wyborze Karola Wojtyły na papieża przyjechał do jego rodzinnego miasta Wadowic. 17 października wykonał zdjęcia księgi parafialnej, w której ksiądz dr Edward Zacher dokonał wpisu o powołaniu kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową. W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka” – sfotografował na Jasnej Górze Jana Pawła II trzymającego goździki, jak również trzymającego na rękach, małą, zapłakaną dziewczynkę w czerwonej chusteczce.

Chris Niedenthal - najsłynniejsze zdjęcie, czyli SKOT i Czas apokalipsy

Najsłynniejsza fotografia wykonana przez Chrisa Niedenthala. przedstawia transporter opancerzony SKOT stojący przed kinem "Moskwa" w Warszawie, na którego fasadzie widnieje afisz filmu "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli. Zdjęcie to stało się ikoną stanu wojennego, jest najczęściej chyba przywoływanym obrazem epoki, urosło wręcz do roli wizualnej metafory tamtych lat. Sam Niedenthal pisał o niej:
- Dla mnie cały stan wojenny jest w tym jednym zdjęciu. Ale wtedy nie miałem pojęcia, że robię coś aż tak ważnego, ikonę dla Polaków.

Niedenthal współpracował m.in. z takimi magazynami, jak "Newsweek", "Time", "Der Spiegel", "Geo" i "Forbes". W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej, Jánosa Kádára, który trafił na okładkę "Time'a". 14 grudnia 2009 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

Chris Niedenthal - wernisaż

Chris Niedenthal w Operowej Galerii Fotografii pokaże swoją wystawę „Obcy – Polska ’70” i opowie o niej podczas spotkania wernisażowego, które poprowadzi Michał Heller w czwartek, 5 kwietnia o godz. 18 w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wstęp wolny

23 fotografie wybitnych fotografów, wśród których znalazły się takie nazwiska jak Tadeusz Rolke, Andrzej Wiernicki czy Chris Niedenthal

Źródło: MMOnline

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny